Łóżeczko – jakie wybrać?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów łóżeczek. Które wybrać: zwykłe, bujane, przenośne czy może kołyskę? Jak dobrać miejsce snu do potrzeb malucha i możliwości mieszkania?
Kołyska
Nie od dziś wiadomo, że dzieci uwielbiają bujanie i kołysanie. To je uspokaja i zazwyczaj usypia. Może więc powinnaś sprawić dziecku tradycyjną (lub nowoczesną) kołyskę zamiast łóżeczka? Na początku na pewno wiele Ci ona ułatwi. Szybko i łatwo uśpisz niemowlę. W małej przestrzeni będzie się ono czuło bezpiecznie. Ale niestety kołyski są dość drogie (od 300 zł wzwyż) i mają niewielkie rozmiary. Pamiętając, jak szybko rosną dzieci, musisz wziąć pod uwagę, że potomek szybko z kołyski wyrośnie, więc i tak będziesz musiała kupić drugie łóżeczko.
Łóżeczko – kołyska
Bardziej praktycznym wyjściem jest zakupienie drewnianego łóżeczka z funkcją kołyski. Ma ono standardowe wymiary, więc starczy na jakieś 3 lata. Oprócz tradycyjnych nóżek posiada pałąki umożliwiające bujanie. W razie potrzeby można je odblokować i ukołysać malucha do snu. Problemem mogą okazać się właśnie te zabezpieczenia. Wielu rodziców skarży się na forach, że po pewnym czasie nie spełniają już one swojej funkcji i nie blokują kołyski jak należy. Przyczynia się do tego także rosnący maluch, który zaczyna się poruszać po łóżeczku. Gdy blokady się popsują, łóżeczko na stałe będzie kołyską. To może być uciążliwe zarówno dla dziecka (może ono tracić równowagę i przewracać się) jak i dla rodzica (dziecko będzie Ci uciekać, przewracać się).
Łóżeczko tradycyjne
Sprawdzonym pomysłem z pewnością będzie tradycyjne, drewniane czy plastikowe, łóżeczko. Jest stosunkowo tanie (od 100 złotych) i trwałe. Dziś posiada wiele udogodnień, np. szuflady na pościel i inne rzeczy, przewijaki do nakładania na nie, wielostopniowe regulacje wysokości. Wielką zaleta jest także jego stabilność – dziecko go nie wywróci nawet przy dużych harcach w środku.
Łóżeczko turystyczne
Kolejną alternatywą dla tradycyjnego spania jest łóżeczko w wersji turystycznej. Zazwyczaj wykonane jest ono z siatki, tak, że widzisz przez nią dziecko. Maluch nie ma możliwości zrobienia sobie w nim krzywdy, w przeciwieństwie do łóżeczka drewnianego ze szczebelkami, pomiędzy którymi maluch może sobie zaklinować jakąś część ciała. Łóżko turystyczne jest lekkie i przenośne, możesz zabierać je w podróże, ale i korzystać z niego w domu. Zaletą jest możliwość jego złożenia, np. gdy potrzebujemy miejsca w pokoju. Jednak przy wykorzystaniu turystycznego łóżeczka jako głównego musimy pamiętać, że ma ono dużo mniejszą stabilność. Rzadko można w nim regulować wysokość dna, więc może to być duże obciążenie dla kręgosłupa rodziców.