Poronienie – kiedy znów próbować?
Trudno wyobrazić sobie większego bólu niż ten, który wywołany jest stratą ciąży. W takich sytuacjach, kobieta często zadaje sobie pytanie: czy warto nadal próbować? Tak! – większość kobiet po poronieniu zachodzi w ciążę i rodzi zdrowe dzieci.
Przyczyn utraty ciąży może być wiele. W sporej większości przypadków poronienia są tak wczesne, że kobieta nawet nie wie, że jest w ciąży. Ważne jest to, iż strata upragnionego maluszka, nie przekreśla szans na kolejne dziecko.
Przyczyny
Najczęstszą przyczyną poronienia są wady zarodka. Jeśli maluszek nieprawidłowo się rozwija, natura naprawia błąd, który powstał podczas zapłodnienia. Może to i lepiej, bo jeśli zarodek by przeżył, dziecko urodziłoby się poważnie chore. Kolejnymi przyczynami obumierania zarodków są: zakażenia wirusowe, zaburzenia hormonalne, nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych oraz niektóre choroby zakaźne.
Kolejne próby
Znaczna część specjalistów twierdzi, iż po pierwszym poronieniu nie trzeba robić bardzo szczegółowych badań. Tak naprawdę wystarczy dać organizmowi trochę czasu, aby zregenerował siły przed kolejną ciążą. Oczywistą sprawą jest również to, iż kobieta musi powrócić do równowagi psychicznej po ciężkim dla niej przeżyciu. Współżycie można rozpocząć już po około 4-6 tygodniach od poronienia, choć część specjalistów jest zdania, iż powinno się odczekać co najmniej 3 miesiące – wszystko po to, aby organizm mógł nabrać sił.
Przygotowania
Po poronieniu, kobietę czeka wizyta u lekarza ginekologa. Powinna ona się odbyć około 3 tygodni od porodu. Lekarz może wtedy zlecić podstawowe badania: USG (pomaga wykryć nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych) i stężenie hormonów we krwi. Jeśli to jest pierwsze poronienie, specjalista zazwyczaj nie zleca kolejnych. Bardziej szczegółowe badania ginekolog zleci kobiecie, która poroniła 2-3 krotnie. Wtedy, oprócz badania hormonów (progesteron, prolaktyna, hormony tarczycy), należy przeprowadzić badania w kierunku zakażeń różyczką, toksoplazmozą, chlamydią. Jeśli wyniki są dobre, lekarz może zlecić badania immunologiczne na obecność przeciwciał antyfosfolipidowych, które uniemożliwiają organizmowi matki wytworzyć prawidłowe łożysko.
Aby poczęło się dziecko, niezbędna jest równowaga psychiczna matki. Dlatego nie warto oglądać się wstecz i rozpamiętywać to co się stało, ale patrzeć optymistycznie w przyszłość wierząc, że marzenia o dziecku wkrótce się spełnią.