Kiedy wybrać się z dzieckiem do logopedy?
Przekręcanie głosek, seplenienie czy niewyraźna mowa maluszka może nasuwać pytanie: czy moje dziecko powinno skorzystać z pomocy specjalisty? Pytamy logopedę.
Już w okresie niemowlęcym, gdy brak komunikacji, interakcji dziecka z otoczeniem budzi niepokój rodziców, warto zgłosić się z nim do logopedy. Kiedy niemowlę nie realizuje głużenia, gaworzenia, nie reaguje na sygnały z otoczenia, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Już u tak małego dziecka można zdiagnozować wiele zaburzeń i rozpocząć terapię. Wczesna interwencja terapeutyczna daje dziecku szansę na szybszy rozwój i lepsze funkcjonowanie, gdyż mózg dziecka jest w tym okresie bardzo „plastyczny”, odpowiednie oddziaływanie terapeuty może przynieść spektakularne rezultaty.
Roczne dziecko
rozwijające się prawidłowo powinno posługiwać się bardzo prostymi słowami oraz wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi określającymi osoby i elementy z najbliższego otoczenia, a także dążyć do interakcji z dorosłym, tworzyć pole wspólnej uwagi, realizować gest pokazywania palcem. Gdy brak tych aktywności, należy zgłosić się do logopedy.
Dwulatek
próbuje już budować dwu-, trzywyrazowe zdania, z czasem wydłużające się, nabierające złożoności i poprawności gramatycznej. W tym okresie dopuszczalne są jeszcze zamiany (lub zniekształcenia) i pominięcia sylab lub głosek. Nieprawidłowości o tym charakterze, które utrwalają się w mowie cztero-, pięciolatka wymagają konsultacji z logopedą.
Obserwowana u dziecka niepłynność mowy także powinna być sygnałem do wizyty u logopedy. Odpowiednio wcześnie podjęta terapia jąkania może całkowicie wyeliminować tę wadę.
Do logopedy powinni trafiać także dyslektycy i dzieci zagrożone dysleksją, mające problemy z linearnym porządkowaniem informacji, co przekłada się nie tylko na jakość czytania i pisania, ale także funkcjonowania (na przykład: trudność w orientacji czasowej i przestrzennej, kłopot z opanowaniem chronologii). Terapia logopedyczna w znacznym stopniu poprawia jakość życia dziecka z dysleksją.
Podsumowując:
każda nieprawidłowość (brak, opóźnienie, niewłaściwa realizacja) w obrębie komunikacji językowej powinna zostać skonsultowana z logopedą. Wczesna diagnoza i intensywna terapia podczas spotkań ze specjalisty i w domu to szansa na wyeliminowanie trudności. Logopeda to nie tylko „ekspert od giętkiego języka” (choć usprawnianie motoryki artykulacyjnej jest jego częstą misją) to specjalista, który czuwa nad właściwym rozwojem języka dzieci na wszystkich etapach ich rozwoju. Warto o tym pamiętać i nie wahać się, czy niepokojące sygnały konsultować z logopedą. Czas często działa na niekorzyść dziecka, czekanie przynosi odwrotny skutek: problem utrwala się, zamiast znikać, i przez to jest trudniejszy do pokonania.