Pupa jak aksamit
Pupa niemowlęcia jest obiektem szczególnej troski młodej mamy. Podpowiadamy jak ją pielęgnować, aby zawsze była zdrowa: lekko różowa, gładka i mięciutka.
Skóra Twojego maluszka jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa. Ponieważ ta, na pośladkach malca, narażona jest na kontakt z wilgotną pieluszką, trzeba o nią dbać w sposób szczególny. Nie przestrzegając zasad higieny delikatnej skóry Twojego dziecka, narażasz ją na odparzenia, co z pewnością nie ucieszy Twojego maluszka.
Niezbędne akcesoria
Aby szybko, sprawnie i prawidłowo przewinąć maleństwo potrzebne Ci będzie kilka rzeczy. Po pierwsze miejsce, gdzie będziesz dokonywała toalety maleństwa. Może to być materacyk do przewijania, nakładka na łóżko lub komoda do przewijania. Dobrze, jeśli w zasięgu ręki będziesz miała świeże pieluszki, kosmetyki do pielęgnacji pupy oraz pojemnik na zużyte pieluchy,chusteczki czy waciki.
Jak pielęgnować?
Aby nie dopuścić do kłopotów ze skórą na pupie, ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Po pierwsze często zmieniaj maluszkowi pieluchę. Nawet, jeśli używasz chłonnych pieluch jednorazowych, zmieniaj je gdy tylko trochę są mokre a nie wtedy, gdy już przestają chłonąć mocz. Pupa, która jest przez dłuższy czas „zamknięta” w wilgotnej pieluszce, narażona jest na podrażnienia. W trakcie zmiany pieluchy, dokładnie myj pośladki maleństwa. Najlepiej wacikiem i ciepłą wodą. Obecnie na rynku dostępne są również wilgotne chusteczki, przeznaczone do pielęgnacji delikatnej skóry niemowlęcia. Jednak zdarza się, że zawarte w nich substancje, podrażniają ją.
Po umyciu pupy, osusz ją delikatnie. Następnie pozwól maleństwu pobaraszkować parę minut bez pieluszki, zwłaszcza, jeśli jego skórka na pupie jest podrażniona. W tej sytuacji najlepszym lekarstwem jest dopływ świeżego powierza. Przed założeniem pieluszki posmaruj okolice pośladków kremem ochronnym lub oliwką (odradzamy zasypkę – zbija się w grudki i gromadzi w fałdkach skóry).
Pampers czy tetra?
Niejedna mama przyznałaby Nagrodę Nobla osobie, która wymyśliła pieluszki jednorazowe. Nic dziwnego. Są świetnej jakości, przepuszczają powietrze, jeśli często je zmieniamy nie powodują odparzeń. Dzięki nim odpada Ci żmudny obowiązek wiecznego prania i prasowania. Ich niewątpliwą wadą jest jednak cena. Nie każdego stać, aby miesięcznie przeznaczyć na nie budżet w okolicach 300-400 zł. Wówczas nie ma co narzekać, tylko korzystać z dobrodziejstw pieluchy tetrowej.