Lato w pieluchach
Na dworze upał. Daje się on we znaki wszystkim, zwłaszcza dzieciom. Delikatna skóra Twojego maluszka wymaga specjalnej pielęgnacji. Zwłaszcza ta pod pieluchą, powinna być objęta szczególną troską.
Skóra małego dziecka jest niezwykle delikatna i wrażliwa. Wynika to z faktu, że nie ma ona do końca wykształconego płaszcza hydrolipidowego, który chroniłby ją przed podrażnieniami. W letnie dni musisz o nią zadbać sposób szczególny.
Pupa pod szczególnym nadzorem
Wysoka temperatura otoczenia oraz nieprawidłowa pielęgnacja, nasila drażniące działanie moczu i kału. Skutek? Stan zapalny pośladków oraz skóry okolicy narządów płciowych, czyli tzw. pieluszkowe zapalenie skóry. Maluch staje się wtedy niespokojny a wręcz rozdrażniony. Odparzona skóra jest zaczerwieniona, wilgotna, szorstka. Łatwo powstają na niej bolesne grudki, otarcia, pęknięcia i rany, z których sączy się płyn. Skóra swędzi i piecze, co może się przyczynić do rozwoju infekcji bakteryjnych lub grzybicznych.
Podstawy prawidłowej pielęgnacji
Aby zapobiec podrażnieniom, latem zmieniaj malcowi pieluszki częściej niż zwykle. Gdy tylko zorientujesz się że pielucha jest mokra, natychmiast zmień ją na suchą. Pupa przez dłuższy czas „zamknięta” w wilgotnej pieluszce, narażona jest na podrażnienia. W trakcie zmiany pieluchy, dokładnie myj pośladki maleństwa, najlepiej wacikiem i ciepłą wodą. Nie zapominaj o fałdkach – są one szczególnie narażone na odparzenia. Po umyciu pupy, osusz ją delikatnie. Przed założeniem pieluszki posmaruj okolice pośladków kremem ochronnym lub oliwką (odradzamy zasypkę – zbija się w grudki i gromadzi w fałdkach skóry).
Gdy pojawią się problemy
Jeśli w trakcie przewijania zauważyłaś jakiekolwiek zaczerwienienie, jak najczęściej wietrz podrażnioną skórę pupy. Co jakiś czas połóż maluszka na miękkim kocu bez pieluszki. Świeże powietrze i woda to najlepszy lek. Chore miejsca możesz odkażać łagodnymi preparatami (np. z rumianku), które nie powodują dodatkowego podrażnienia i szczypania. Do pielęgnacji skóry stosuj preparaty lecznicze, przyspieszające gojenie się ran, łagodzące ból a także działające przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie.