Nawilżana chusteczka – mała pupa to lubi!
Współczesne mamy w większości wypadków nie muszą oczyszczać pupy maluszka za pomocą wody i wacików. Teraz mają coś, co znacznie ułatwia im oczyszczanie delikatnej skóry szkraba z tego, co znalazło się w pieluszce.
Nie są bardzo drogie. Podobnie jak jednorazowe pieluchy, ułatwiają codzienną pielęgnację okolic intymnych niemowlęcia. Nawilżane chusteczki – wynalazek na miarę Nobla.
Zanim dokonasz zakupu
Półki sklepowe uginają się od różnego rodzaju chusteczek nawilżonych a Ty nie wiesz, które są najlepsze. Dokonując wyboru, warto kierować się kilkoma zasadami. Po pierwsze, warto kupować te, które mają pozytywną opinię Instytutu Matki Dziecka bądź Centrum Dziecka. Unikaj kupowania tych, które nie mają na opakowaniu informacji w języku polskim. Zwracaj uwagę, w jakich warunkach przechowywane są chusteczki – zbyt gorące powietrze może doprowadzić do utraty ich wilgotności. Ważne, aby opakowanie było szczelnie zamknięte. Zanim dokonasz zakupu, sprawdź datę ważności.
Jakie są najlepsze?
Obecnie na rynku można spotkać wiele rodzajów nawilżanych chusteczek. Wszystkie są miękkie, wilgotne i śliskie w dotyku. Wykonane są z elastycznych włókien, nasączonych środkami pielęgnacyjnymi: aloesem, rumiankiem lub oliwką. Włókna pokryte są również niewielką ilością substancji zawierającej konserwanty. Jest to konieczne, gdyż bez nich chusteczki (pod wpływem drobnoustrojów) mogłyby zacząć się szybko psuć. Dla noworodków i małych alergików najlepsze są te, które nie zawierają substancji zapachowych. Chusteczki perfumowane nadają się do pielęgnacji starszych niemowląt oraz dzieci, które nie mają problemów ze skórą. Pamiętaj, że chusteczki nie zawierają żadnych środków, chroniących pupę przed kontaktem z moczem czy kałem. Dlatego każdorazowo, po ich użyciu, smaruj pośladki maluszka kremem lub maścią zapobiegająca odparzeniom (najlepiej, aby ich składnikiem był tlenek cynku – tworzy na skórze barierę ochronną).
Kiedy szkodzą
Bywa, że trzeba zrezygnować z dobrodziejstw chusteczek. Jeśli maluszek ma pieluszkowe zapalenie skóry, lepiej pielęgnować jego skórę delikatnymi wacikami, zmoczonymi w ciepłej wodzie. Bywa, że chusteczki uczulają. Jeśli po ich użyciu skóra maluszka jest czerwona, podrażniona, lub pojawiła się wysypka – zmień rodzaj chusteczek lub w ogóle z nich zrezygnuj.