Pielucha jednorazowa
Dziś niewiele mam zakłada swoim dzieciom pieluchy tetrowe, choć i te mają grono swoich zagorzałych zwolenników. Hitem ostatnich lat jest pielucha jednorazowa. Nie bez przyczyny – ma ono mnóstwo zalet.
Początki pieluchy jednorazowej sięgają połowy XX wieku. Wtedy to na rynku pojawiły się produkowane przemysłowo pieluchy jednorazowego użytku. Z biegiem czasu, producenci potocznie tak zwanych „pampersów”, prześcigali się w doskonaleniu produktu, który z czasem stał się prawdziwym hitem rynkowym. Dziś pieluch jednorazowych używa około 90% rodziców.
Anatomia pieluszki
Pielucha jednorazowa zazwyczaj jest śnieżnobiała, do pupy dziecka przylega warstwa włókniny, która przepuszcza wilgoć jednie od środka pieluszki. Często jest ona pokryta łagodnym balsamem, który pielęgnuje skórę maluszka. W środku pieluszki znajduje się warstwa chłonąca, zawierająca superabsorbent w postaci żelowych kuleczek. Substancja ta doskonale wchłania wilgoć. Nowoczesne pieluchy jednorazowe posiadają wygodne zapięcia, dzięki którym pieluszka dobrze trzyma się na małej pupie a mama ma możliwość idealnego dopasowania jej do ciała maluszka. Wiele pieluszek posiada również delikatne ściągacze przy nóżkach – dzięki nim wszystko to, co akurat znajdzie się w pieluszce, nie wydostaje się na zewnątrz.
Mają mnóstwo zalet….
Główną zaletą pieluch jednorazowych jest fakt, że rewelacyjnie chłoną wilgoć, dzięki czemu maluch nie odczuwa zimna. Niektóre z nich posiadają nawet specjalne unowocześnione włókna celulozowe, wchłaniające ciecz i rozprowadzające ją wzdłuż wnętrza pieluszki. Dobrej jakości pielucha jednorazowa jest przewiewna, nie pozwala wydostać się wilgoci na zewnątrz i trzyma ją z dala od delikatnej skóry małej pupy. To pomaga zapobiec podrażnieniom. Jednorazówki są wygodne i łatwe w użyciu. Pozwalają zaoszczędzić czas.
….ale nie są idealne
Często rodzice traktują pieluszkę jednorazową jako zbiornik na mocz, nie przestrzegając zasady częstej jej wymiany. Często wymieniają ją, gdy przestaje ona już chłonąć a mocz wydostaje się na zewnątrz, brudząc ubrania i podrażniając delikatną skórę niemowlęcia.
Z pewnością dużym minusem jednorazówek jest ich cena. Zważywszy na to, iż noworodek zużywa około 10 pieluch na dobę, miesięcznie trzeba wydać na ich zakup około 170 – 200 zł. Poza tym pieluszka jednorazowa może uczulić, choć zdarza się to stosunkowo rzadko. Coraz częściej słyszy się również opinie, iż długie noszenie jednorazówek przez chłopców jest dla nich szkodliwe, z uwagi na przegrzewanie jąder. Zwolennicy ekologii zwracają również uwagę na fakt, iż pieluchy jednorazowe są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Dlatego na rynku dostępne są również jednorazowe pieluszki biodegradowalne, zrobione niemal w całości z bawełny.