Wanienka dla dziecka
Na liście rzeczy, które trzeba zakupić nowonarodzonemu maleństwu nie powinno zabrnąć wanienki. Często wybór odpowiedniego modelu sprawia rodzicom niemały kłopot.
Typowe wanienki plastikowe maja wiele zalet. Są tanie, dostępne w wielu kolorach (często z bajkowymi wzorami) i łatwo utrzymać je w czystości.
Duża czy mała?
Najważniejsze aby była bezpieczna i wygodna dla maluszka. Kupując wanienkę zwróć uwagę czy ma zaokrąglone wszystkie krawędzie i czy posiada odpowiednie uchwyty do jej przenoszenia. Jeśli masz małe mieszkanie, postaw na poręczną wanienkę o mniejszych gabarytach (koło 80 cm). Na czas kąpieli możesz ją postawić na stabilnej komodzie czy stole, lub po prostu włożyć do dużej wanny. Zużyjesz mniej wody, w ciągu dnia łatwiej ją będzie schować. Niestety z małej wanienki dzieci szybko wyrastają, choć dla niektórych nie jest to problem. Dziecko w wieku 6-7 miesięcy zaczyna samodzielnie siedzieć a więc długość wanienki nie jest już tak istotna, gdyż dziecko podczas kąpieli nie leży. Do plastikowej wanienki warto dokupić specjalny leżaczek (zwłaszcza dla noworodka). Dzięki niemu maluszek będzie miał stabilne wsparcie podczas kąpieli. Jeśli uważasz to za zbędny wydatek, na dno wanienki połóż zwykłą tetrową pieluchę, która będzie działała antypoślizgowo.
Wanienka turystyczna
Idealne rozwiązanie dla podróżujących. W samochodzie zajmuje niewiele miejsca, można ją wszędzie rozłożyć. W modelach dmuchanych, niewątpliwie potrzebne są solidne płuca taty lub specjalna pompka do nadmuchiwania. Istnieją również modele wanienek turystycznych niewymagające dmuchania (składa się je jak teczkę). Kupując wanienkę turystyczną zwróć uwagę na fakt, czy ma ona antypoślizgowe dno. Noworodkom przyda się również specjalna wkładka.
A może wiaderko?
Modnym ostatnio rozwiązaniem ułatwiającym kąpiel maluszka jest wiaderko. Zajmuje mało miejsca, jest poręczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Zaletą jest fakt, iż głowa dziecka pozostaje cały czas ponad poziomem wody (w wanience musimy ja przytrzymywać). Jednak nie każde dziecko czuje się dobrze w wiaderku. Maluszek skazany jest na pozycję embrionalną i ma małą swobodę ruchów. Kupują wiaderko rozglądaj się za modelem z przezroczystego materiału i wyposażonym w hamulec antypoślizgowy.