Opryszczka u dzieci
Powstaje w wyniku zakażenia jednym z najbardziej rozpowszechnionych na świecie wirusów herpes simplex virus (HSV). Opryszczka wargowa zazwyczaj ma łagodny przebieg, ale zwykle po pewnym czasie nawraca.
Do zakażenia wirusem opryszczki dochodzi zazwyczaj we wczesnym dzieciństwie. Z reguły infekcja nie daje wyraźnych objawów. Jedynym dowodem na jej przebycie są przeciwciała, które jednak nie chronią przed kolejną infekcją. Wirus może pozostać uśpiony w organizmie przez wiele lat i w sytuacji sprzyjającej (np. ogólne osłabnie organizmu, stres, zbyt długie przebywanie na słońcu lub mrozie) ponownie atakuje, namnażając się w nabłonkach skóry i błon śluzowych.
Objawy
Niestety wirusem opryszczki bardzo łatwo się zarazić – wystarczy bliski kontakt z osobą, która jest nosicielem wirusa. Przeciętnie po 6 dniach wirus daje o sobie znać. Na wargach skóra zaczyna swędzieć i pojawia się maleńki, zwykle bolesny pęcherzyk, wypełniony płynem. Po paru dniach pęcherzyk wysycha, pozostawiając po sobie mały strupek. Dziecko może być marudne, ale raczej nie gorączkuje. Węzły chłonne mogą być nieznacznie powiększone.
Leczenie
Wirus opryszczki nie jest niebezpieczny dla przedszkolaka natomiast dla niemowlęcia może być groźny. Dlatego jeśli któryś z domowników jest chory, nie powinien kontaktować się z dzieckiem a jeśli musi, to powinien przysłaniać opryszczkę na wardze opatrunkiem a przed każdorazowym kontaktem z maluchem – myć ręce. Oczywiście wszelkie oblizywanie smoczków czy całowanie dziecka są absolutnie zakazane.
Jeśli dziecko zaraziło się opryszczką, lekarz z pewnością zapisze Ci leki hamujące namnażanie się wirusa. Pamiętaj, aby na własna rękę nie stosować żadnych specyfików, zwłaszcza sterydowych! Jeśli doszło do zakażenia opryszczki bakteriami, na wargach pojawiają się sączące, ropne zmiany. Po obejrzeniu zmian, lekarz decyduje o dalszym postępowaniu, prawdopodobnie decydując się na podanie antybiotyku.