Badanie moczu u dzieci
Objawy zakażenia dróg moczowych są różne: ból przy siusianiu, gorączka, wymioty, nietypowy kolor moczu. Aby zdiagnozować chorobę i zastosować właściwe leczenie, niezbędne jest właściwe pobranie próbki moczu i oddanie jej do badania.
Zakażenie układu moczowego jest drugą pod względem zapadalności (po infekcjach układu oddechowego) chorobą typowo dziecięcą. Częściej zapadają na nią dziewczynki niż chłopcy. Cewka moczowa dziewczynek jest stosunkowo krótka i szeroka. Jej ujście leży dość blisko odbytu, dlatego tak łatwo jest o zakażenie.
Pobieranie moczu
Aby wynik badania był wiarygodny, próbka moczu którą dostarczysz do laboratorium musi być właściwie pobrana. Mając małe dziecko, stanowi to często nie lada wyczyn, ale nie ma innego wyjścia.
Najlepiej aby mocz został pobrany rano, gdyż wtedy jest odpowiednio skondensowany i łatwiej wykryć w nim wszelkie nieprawidłowości. Najlepiej, aby do czystego, jałowego pojemnika (kupisz go w aptece) został pobrany środkowy strumień moczu. Pierwszy spłukuje bowiem bakterie, znajdujące się w okolicach cewki moczowej, dlatego wynik może być zafałszowany. Oczywiście przed oddaniem moczu, maluszka trzeba dokładnie umyć: chłopcu należy przy tym odsunąć delikatnie napletek, dziewczynki myjemy zawsze od cewki moczowej w kierunku odbytu.
W przypadku niemowląt sprawa jest trochę bardziej skomplikowana gdyż bardzo trudno jest pobrać właściwie próbkę. Dlatego po umyciu dziecka należy założyć mu specjalny, kupiony w aptece, sterylny woreczek, który przykleja się na skórę dziecka.
Wyniki
Pierwszym badaniem, które zleci Ci pediatra będzie badanie ogólne moczu. Badanie to pozwala określić pH moczu, obecność krwinek czerwonych i białych, cukru. Jeśli wyniki wskazują na infekcję układu moczowego, lekarz powinien dać skierowanie na posiew. Posiew to bardziej szczegółowa analiza moczu, pozwalająca wykryć typ bakterii, która wywołała zakażenie. Dzięki temu lekarz ma pewność, jaki antybiotyk w kuracji powinien być zastosowany. Do pobrania moczu na posiew służy specjalny pojemnik, który można kupić w aptece.