Witamina D – dla mocnych ząbków i kości
Nie trzeba jej podawać wszystkim dzieciom. Jeśli jednak lekarz zaleci podawanie Twojemu dziecku witaminy D, nie zapominaj o tym. To bardzo ważne, jej niedobór może bowiem prowadzić do krzywicy.
Witamina D w organizmie człowieka ułatwia wchłanianie wapnia, odpowiedzialnego za dobrą kondycję zębów i kości. Pod wpływem promieni słonecznych, obecna w ludzkiej skórze prowitamina D, przekształca się w witaminę. Ponieważ malutkie dzieci raczej chroni się przed słońcem, w ich organizmie może wystąpić jej niedobór. Dlatego niemowlętom trzeba podawać witaminę D. Ale uwaga: niekoniecznie wszystkim!
Komu i ile?
Dzieciom, których mamy w ostatnim trymestrze ciąży zażywały preparaty wielowitaminowe dla ciężarnych, w pierwszych dniach życia nie powinno podawać się witaminy D. Maluszkom tym zalecane jest podawanie witaminy dopiero od 3 tygodnia życia (zazwyczaj w ilości 400 jednostek międzynarodowych dziennie). Niemowlętom karmionym mlekiem modyfikowanym zazwyczaj nie trzeba podawać dodatkowo preparatów zawierających witaminę D. Jeśli maluszek jest karmiony piersią oraz mieszanka, o ewentualnym podawaniu witaminy decyduje lekarz. Dawkowanie witaminy zawsze dobiera pediatra. Pod szczególnym nadzorem powinny być dzieci, szczególnie narażone na jej niedobór: wcześniaki, bliźnięta, dzieci które często ulewają, cierpią na biegunki, schorzenia nerek oraz szybko rosnące niemowlęta.
Niedobory
Jeśli witaminy D w organizmie jest za mało, wapń jest słabo wchłaniany. Na skutek tego, spada poziom tego minerału we krwi a z moczem wydalana jest nadmierna ilość fosforanów. Ponieważ organizm próbuje dążyć do zachowania prawidłowego poziomu wapnia, zużywa zapasy zmagazynowane w kościach. A to już krok o odwapnienia, czego następstwem może być krzywica. Brak witaminy D może objawiać się rozmiękczeniem kości potylicy, opóźnionym ząbkowaniem, wolno zrastającym się ciemiączkiem czy nadmiernym poceniem się główki. Pamiętaj jednak, że objawy te nie zawsze świadczą o niedoborze witaminy. Przy jakichkolwiek podejrzeniach niedoboru witaminy D w organizmie, maluszek powinien być skierowany na specjalistyczne badania i oznaczenie we krwi poziomu witaminy D, fosforu i wapnia.
Jak podawać?
Witamina D dostępna jest w postaci kropel lub rozpuszczanych na łyżeczce tabletkach. Bez względu na to, w jakiej formie podajesz maluchowi witaminę, musisz pamiętać o tym, że dziecko powinno ja przyjmować regularnie. Jeśli raz zapomnisz o jej podaniu, nie podwajaj dawki w następnym dniu. Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego najlepiej aplikować ją przed karmieniem, prosto do buzi maluszka. Możesz do tego użyć łyżeczki lub specjalnego zakraplacza. Maluszek może ją popić wodą lub mlekiem. Nie dodawaj preparatu do pokarmów, zawsze bowiem istnieje ryzyko, iż może ona zostać na ściankach naczynia lub w niezjedzonym posiłku.
Nadmiar szkodzi! Na własna rękę nigdy nie zwiększaj dawkowania, które zalecił lekarz. Nadmiar witaminy D może być niebezpieczny dla małego organizmu. Może bowiem spowodować podwyższenie stężenia wapnia w moczu i krwi, odwodnienie i apatię. Dziecko może cierpieć na brak łaknieniem wymioty i zaparcia. Przedawkowanie witaminy może również prowadzić do powstania kamicy nerkowej.