Gorączka u niemowląt
Zazwyczaj gorączka oznacza, iż organizm broni się przed atakiem wirusów i bakterii. Jeśli jest niska, nie należy od razu jej zwalczać. Należy interweniować, gdy niebezpiecznie rośnie.
Gorączka to naturalny stan obronny organizmu, który jest pożądany pod warunkiem, że nie przekracza pewnych granic. W części mózgu, zwanej podwzgórzem znajduje się ośrodek termoregulacji. Pod wpływem pirogenów (białek pochodzenia bakteryjnego lub wirusowego) w ośrodku termoregulacji zmienia się biologiczny wzorzec temperatury, tak zwany set point i temperatura podnosi się. Powoduje to przyspieszenie produkcji przeciwciał i limfocytów oraz odcięcie bakteriom i wirusom dostępu do substancji odżywczych. U niemowląt prawidłowa temperatura, mierzona w odbycie, wynosi 37,1°C.Gorączka to temperatura wyższa niż 38,5°C.
Gdy organizm walczy
Gorączka objawia się ogólnym osłabieniem. Skóra głowy i pleców maluszka jest ciepła w dotyku, a skóra nóg i ramion wilgotna, zimna. Dziecko ma przyspieszone tętno (do 120 i więcej na minutę) i oddech (do 40 i więcej na minutę). U niemowląt bardzo często występuje biegunka.
Gorączka to wynik infekcji bakteryjnej lub wirusowej. U małych dzieci najczęściej towarzyszy grypie, przeziębieniu, stanom zapalnym (migdałków, nerek, opon mózgowych, oskrzeli, pęcherza moczowego, płuc, ucha środkowego), chorobom zakaźnym (odra, ospa wietrzna, różyczka, świnka), infekcjom żołądkowo-jelitowym. Przyczyną gorączki u małych dzieci może być także oparzenie słoneczne, reakcja alergiczna, szczepienie ochronne.
Niezbędna pomoc lekarza
Niekiedy u małych dzieci, przeważnie u chłopców między 1 a 4 rokiem życia, przy szybko rosnącej, wysokiej temperaturze (powyżej 39°C) występują drgawki. Najczęściej jest to jeden, niegroźny atak, w trakcie którego maluch sztywnieje, drży, a czasami traci przytomność. Podczas napadu należy go ułożyć na boku i wezwać lekarza.
Poza tym pomoc lekarska jest potrzebna, gdy dziecko ma sztywny kark, skarży się na ból (niemowlę będzie płakać lub pocierać bolące miejsce), temperatura wynosi 40°C lub więcej i nie spada mimo podania środków przeciwgorączkowych, gorączka utrzymuje się 3-4 dni.
Obniżamy gorączkę
Jeśli Twojego malca dopadła wysoka temperatura, powinnaś śledzić „tor” gorączki, czyli mierzyć temperaturę o stałych porach, przynajmniej dwa razy dziennie (zgodnie z naturalnym rytmem, rano, gdy temperatura jest najniższa i wieczorem, gdy jest najwyższa), a najlepiej co cztery godziny, a wyniki pomiaru zapisywać (przydadzą się w razie konsultacji lekarskiej).
Gorączkę u malucha możesz obniżyć, podając mu ibuprofen lub paracetamol, doustnie lub doodbytniczo. Dodatkowo, za zgodą lekarza, możesz stosować środki homeopatyczne lub ziołowe.
Dzieciom poniżej 12 roku życia nie należy podawać aspiryny; podanie kwasu acetylosalicylowego w przebiegu infekcji wirusowej może prowadzić do uszkodzenia mitochondriów i wątroby (zespół Reye’a).
Pamiętaj, że gorączkujący malec dziecko powinien dużo pić, żeby nie doszło do odwodnienia organizmu.