Ząbki – jak sobie radzić z bólem
Moment, w którym pojawią się pierwsze ząbki u Waszego maluszka to nie tylko wielka radość. Niestety to również kolejny problem dziecka, z którym trzeba sobie radzić.
Zaczynamy gryźć…
Wraz z pojawieniem się pierwszych ząbków, rozpoczyna się nowy etap w życiu maluszka. Dziecko zaczyna gryźć… U każdego szkraba wyrzynanie się ząbków może wystąpić w innym czasie. Część z nich zaczyna ząbkować dość wcześnie, bo około 4 miesiąca, innym pierwszy mleczak pojawia się po ukończeniu pierwszych urodzin. U większości dzieci, pierwsze ząbki wychodzą jednak w wieku 6 miesięcy – jako pierwsze pojawiają się dolne jedynki. Później przychodzi czas na górne siekacze – zwykle wyrzynają się po 2 miesiącach od momentu pojawienia się dolnych jedynek. Następnie wyrastają dwójki, kły, przedtrzonowe i zęby trzonowe. Proces wyrastania ząbków mlecznych kończy się u trzylatków.
Problemy towarzyszące ząbkowaniu
Zanim pojawi się długo wyczekiwany ząbek, Wasz maluszek da wam sygnały, że mleczaki „idą”. Szkrab będzie wkładał rączki do buzi, chętnie sięgnie po gryzaczek, palce lub pierś swojej mamy. Wszystko będzie dobre, byleby tylko łagodziło ból napuchniętych dziąsełek. Maluch zrobi się marudny a jego bluzeczka będzie ciągle mokra od śliny. Twoja pociecha może mieć gorączkę, cierpieć na brak apetytu a nawet mieć niewielką biegunkę. Tak właśnie zaczyna się ząbkowanie…
Jak pomóc ząbkującemu maluszkowi?
Jeśli Twojemu dziecku wychodzą pierwsze zęby, ulgę przyniesie mu schładzanie bolących dziąsełek. Maści dostępne w aptekach przynoszą ulgę na krótko, dopóki żel jest na dziąśle. Dlatego lepiej użyć innych sposobów, bardziej praktycznych. Warto schładzać w lodówce owoce lub warzywa (np. marchewka) i dawać kawałeczki takich naturalnych gryzaczków ząbkującemu maleństwu. W ten szybki sposób ulżysz malcowi w cierpieniu. Na rynku dostępne są również gryzaczki wypełnione płynem (można również je włożyć do lodówki i po kilku minutach podać płaczącemu maluszkowi).
Dziecko, które płacze z powodu wyrzynających się ząbków, oczekuje Twojej pomocy. Dlatego każdy sposób jest dobry – możesz po prostu masować dziąsła maleństwa. Najważniejsze w tych dniach jest jednak spokój i opanowanie – maluszek bardzo tego potrzebuje.