Co to za wysypka?
Gdy na malutkim ciele Twojego szkraba pojawi się wysypka, czujesz się zaniepokojona. Martwisz się czy maluszek nie jest chory. Najpierw uważnie przyjrzyj się skórze malca. I pamiętaj: nie smaruj jej niczym bez konsultacji z lekarzem!
Wysypka plamista
Najczęściej występuje przy infekcjach wywołanych przez wirusy. Maluch praktycznie nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia, gdyż skóra go nie swędzi. Najczęściej pojawia się przy gorączce trzydniowej, czyli tzw. trzydniówce. Pojawia się najczęściej po ustąpieniu gorączki i obejmuje najczęściej plecki i brzuch, choć może się pojawić również na rączkach czy nóżkach.
Wysypka plamista jest również charakterystycznym objawem różyczki. Na początku pojawia się za uszami, na czole, potem na całym ciele. Wysypka ma postać małych różowych lub czerwonych plamek i zazwyczaj jest bardzo intensywna – skóra wydaje się być zaczerwieniona a nie pokryta drobnymi plamkami.
Wysypka palmisto – grudkowata
Najczęściej jest objawem szkarlatyny. Pierwsze objawy choroby pojawiają się po około 2-4 dniach od kontaktu z chorym. Początkowo dziecko boli gardło, może je męczyć ból brzucha i wymioty. Migdałki są zaczerwienione, a węzły chłonne powiększone. Maluszka męczy wysoka gorączka (nawet do 40 stopni). Charakterystyczny dla choroby jest białawy nalot na języku. Po 2-3 dniach język nabiera koloru malinowego, a na skórze malucha pojawia się charakterystyczna (czasami swędząca) wysypka. Najsilniejsza jest na twarzy, brzuchu i w pachwinach. Charakterystyczny jest tzw. trójkąt Fiłatowa na buzi – policzki są zaczerwienione, a nos i okolice ust pozostają blade, tworząc trójkąt. Po kilku dniach skóra zaczyna się łuszczyć (szczególnie na stopach i dłoniach).
Wysypka plamisto- grudkowo – pęcherzykowata
Często to pierwszy objaw ospy. Swędząca wysypka pojawia się najpierw na tułowiu, potem na reszcie ciała.