„Zdrowe” punkty skali APGAR
Czy moje dziecko jest na pewno zdrowe? – to pytanie zadaje sobie niemal każda, świeżo upieczona mama. W dzisiejszych czasach medycyna udostępnia lekarzom szereg narzędzi, za pomocą których specjaliści są w stanie określić stan zdrowia narodzonego maluszka. Jednym z takich narzędzi jest ocena w skali APGAR.
Test, zwany również skalą, opracowała 1949 roku amerykańska pediatra Virginia Apgar. Po raz pierwszy zaprezentowała ją w 1952 roku a opublikowała rok później. Obecnie stosowana jest w Polsce oraz w wielu innych krajach na świecie. Określa pięć najważniejszych kryteriów stanu dziecka. Są to:
- Oddech
- Krążenie
- Kolor skóry
- Napięcie mięśniowe
- Reakcja na drażnienie (odruchy)
Za każdą z pięciu badanych cech dziecko otrzymuje od 0-2 punktów. Łącznie może ich zatem zdobyć 10 (wtedy maluch jest w stanie bardzo dobrym). Nie trzeba wpadać w panikę, gdy tych punktów początkowo jest 7 czy 8. Zdarza się bowiem, iż po porodzie dziecko jest trochę niedotlenione. Stąd biorą się: słabsza akcja serca, zmienia się kolor skóry. Często wystarczy podać maluszkowi tlen, który pozwoli na wyrównanie tych zaburzeń, co prowadzi do szybkiej poprawy zdrowia dziecka. Ocena 5 lub mniej punktów świadczy, że stan noworodka jest niepokojący i najczęściej wymaga bezzwłocznej interwencji leczniczej.
Test APGAR przeprowadza się w pierwszej, trzeciej, piątej i dziesiątej minucie życia.