Badanie słuchu
Polska jest jednym z krajów, gdzie bada się słuch każdemu noworodkowi. Dzięki temu, ewentualną wadę słuchu można zacząć leczyć już od pierwszych dni życia maluszka. A to daje sporą szansę na powrót do całkowitej sprawności.
Są maluszki, które rodzą się z wadą słuchu, powodującą że albo gorzej słyszą albo wręcz nie słyszą wcale. Przed laty, kiedy nie było programu powszechnych badań słuchu u noworodków, zdarzało się, iż problemy były diagnozowane dopiero w wieku przedszkolnym lub szkolnym.
Pierwsze badanie
Odbywa się jeszcze w szpitalu, zazwyczaj w drugiej dobie życia. Badanie wykonane wcześniej może nie dać miarodajnego wyniku, gdyż przewód słuchowy może być jeszcze przytkany mazią płodową. Badanie jest dla dziecka nieszkodliwe, bezbolesne i jest przeprowadzane gdy maluszek śpi. Polega na sprawdzeniu poziomu tzw. otoemisji akustycznej. W przewodzie słuchowym noworodka umieszcza się specjalną sondę, która rejestruje cichy sygnał, powstający w ślimaku ucha wewnętrznego.
Co dalej?
Około 10% maluszków kierowanych jest na dalsze badania. Są one badane powtórnie, zazwyczaj zanim ukończą drugi miesiąc życia. Do końca trzeciego miesiąca, proces diagnostyczny powinien zostać ukończony. Jeśli wynik badania jest pozytywny, zazwyczaj oznacza to, że maluszek nie ma problemów ze słuchem. Oczywiście rodzice powinni pozostać czujni, bowiem zawsze może się zdarzyć, iż w późniejszym okresie niemowlęcym pojawi się niedosłuch a nawet poważniejsza wada słuchu. Dlatego należy zwracać uwagę, czy dziecko reaguje na głośne dźwięki i czy w wieku 2-3 miesięcy reaguje na ton głosu rodziców. Rodziców powinien niepokoić również brak reakcji maluszka na grające zabawki, grzechotki czy pozytywki. Półroczny maluszek powinien odwracać główkę w kierunku skąd dochodzi dźwięk.
Wyścig z czasem
Wczesna diagnoza wady słuchu u dziecka daje szansę na wczesne leczenie. Jest to niezwykle istotne, gdyż dzieci u których wcześnie wykryto wadę słuchu, mają możliwość prawidłowego rozwoju. Większość z nich, dzięki odpowiedniej opiece medycznej, ma szansę chodzenia do zwyklej szkoły. Oczywiście nie każdemu dziecku z wadą słuchu można pomóc, ale na pewno warto próbować to robić. Na szczęście poważne schorzenia narządu słuchu występują rzadko.