Urodzony w zimie
Pielęgnacja maluszków urodzonych w miesiącach zimowych wbrew pozorom nie zabiera wiele więcej czasu niż pielęgnacja ich „letnich” kolegów. Przy odpowiedniej wiedzy i dobrej organizacji czasu, poradzisz sobie bez najmniejszych problemów.
Jak ubierać maluszka żeby nie zmarzł ani się nie przegrzał? Jak uchronić go przed zimowymi infekcjami? Co ze spacerami? Oto garść informacji, jak zajmować się noworodkiem podczas chłodnych dni.
Odpowiednie ubranko
Maluszek powinien być ubrany w domu tak, żeby nie było mu ani za ciepło za zimno. Bawełniany kaftanik oraz śpioszki zupełnie wystarczą. Jeśli podejrzewasz, że szkrabowi jest chłodno, przykryj go cienkim kocem. Nie zakładaj mu czapeczki, nawet najcieńszej. Możesz to zrobić jedynie po kąpieli, choć nie jest to obowiązkowe. Aby sprawdzić czy maleństwo nie jest przegrzane, przyłóż swoją rękę do jego karku. Jeśli jest chłodny, to znaczy że dziecku jest zimno. Jeśli spocony – maluszkowi jest za gorąco.
Temperatura w domu
Jeśli myślisz, że noworodek potrzebuje cieplarnianych warunków, to jesteś w błędzie. Temperatura w pomieszczeniu gdzie przebywa Twoje maleństwo powinna oscylować wokół 20- 21°C. W pomieszczeniu gdzie kapiesz dziecko, musi być troszkę cieplej ( około 24°C).
Werandowanie
Noworodek, zaraz po wyjściu ze szpitala, nie powinien być zabierany na długie spacery. Maluszka trzeba stopniowo przyzwyczajać do zimnego powietrza. Początkowo możesz postawić wózek z ciepło ubranym maluszkiem przy otwartym oknie lub na osłoniętym od wiatru balkonie. 10 minut to wystarczający czas jak na pierwszy raz. Stopniowo wydłużaj czas werandowania aż do 30 minut. Po tygodniu możesz zabrać malca na pierwszy spacer. Ubierz go na cebulkę. Załóż dziecku o jedną warstwę ubrania więcej niż masz na sobie. Kup wygodny śpiworek, wykonany z „oddychającego” materiału. Weź ze sobą koc, którym nakryjesz dodatkowo maluszka. Pamiętaj, że podczas werandowania i spaceru, temperatura nie powinna być niższa niż -5 °C. Nie wychodź z dzieckiem, jeśli pada deszcz i wieje silny wiatr.
Uniknąć infekcji
Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo przeziębienia noworodka, przede wszystkim zadbaj o to, by w jego otoczeniu nie znajdowały się osoby przeziębione lub chore. Jeśli choruje któryś z domowników, najlepiej aby w ogóle nie podchodził do maluszka. Jeśli któryś z członków rodziny jest chory, a Ty zaczęłaś już wychodzić na dwór z maluszkiem, nie przerywaj codziennych spacerów. Pobyt na świeżym powietrzu wzmacnia odporność i hartuje mały organizm. Często wietrz mieszkanie – w ten sposób ilość wirusów w Twoim mieszkaniu znacznie się zmniejszy.
Karm piersią. Zawarte w Twoim pokarmie przeciwciała, chronią mały organizm przed atakami groźnych dla niego wirusów.