Karmienie wcześniaka
Organizm małego człowieka, aby móc prawidłowo się rozwijać, potrzebuje odpowiednich składników odżywczych. Urodzony o czasie maluch zazwyczaj potrafi samodzielnie ssać a jego układ pokarmowy jest przygotowany do trawienia pokarmu. Inaczej jest z wcześniakami.
Sposób karmienia wcześniaka jest uzależniony od tygodnia ciąży, w którym się urodził oraz stanu po urodzeniu.
W szpitalu
Dzieci najwcześniej urodzone (przed 28 tygodniem ciąży), wymagają żywienia pozajelitowego, czyli dożylnego – ich układ pokarmowy nie jest wstanie trawić pokarmu. Dzięki nowoczesnym wejściom dożylnym, maluch nie musi być kłuty za każdym razem, a jedynie raz na jakiś czas. W 32 tygodniu życia wykształca się odruch ssania, więc dopiero po tym czasie dziecko może być karmione piersią lub butelką. Jeśli maluch nie wymaga żywienia pozajelitowego, ale nie potrafi ssać, otrzymuje mleko mamy (lub mieszankę) przez cienką, miękką rurkę, która (poprzez nos lub usta) wprowadzona jest bezpośrednio do małego żołądka. Sondę zakłada się szybko, większość dzieci nie odczuwa z jej powodu dyskomfortu.
W domu
Gdy możliwe jest już tradycyjne podawanie pokarmów, maluch może wrócić do domu. Karmienie piersią może okazać się niełatwą sprawą, ponieważ maleństwu początkowo trudno skoordynować odruchy ssania, połykania i oddychania. Wtedy można podawać szkrabowi pokarm za pomocą strzykawki – metoda ta ułatwia połykanie i nie męczy słabego jeszcze dziecka. Idealnie by było, gdyby wszystkie wcześniaki otrzymywały mleko mamy, gdyż zawiera ono cenne składniki odżywcze oraz przeciwciała. Gdy jest to niemożliwe (np. w przypadku gdy mama nie może karmić), nie należy wpadać w panikę. Wcześniaki karmione odpowiednią dla nich mieszanką mogą prawidłowo się rozwijać. Kolejne pokarmy trzeba wprowadzać z wielką ostrożnością i tylko po konsultacji z pediatrą.
Problemy
Żołądek małego człowieka często ma problem, aby pomieścić właściwą ilość pokarmu. Dlatego wcześniaki często ulewają a zdarza się nawet, że wymiotują. Wracający pokarm może przyczynić się do problemów z uszami (dostaje się do nich płyn) i płucami (zachłystowe zapalenie płuc).