Rehabilitacja wcześniaka: metoda Vojty
Istnieje wiele metod, pozwalających rozpoznać ewentualne zaburzenia dzieci urodzonych przed czasem. Umożliwiają one nie tylko postawienie diagnozy ale również wsparcie w rozwoju. Jedną z nich jest metoda Vojta.
Specjaliści są zgodni: metoda Vaclava Vojty ma udokumentowane efekty terapeutyczne. Przeczytaj, na czym ona polega.
Problemy w rozwoju
Kiedy dziecko przychodzi na świat przedwcześnie, często nie jest w pełni gotowe do życia poza łonem matki. Trudno przewidzieć, jakie konsekwencje niesie za sobą poródprzed terminem, gdyż zależy to od tego jak wcześnie dziecko przyszło na świat, w jakim urodziło się stanie i czy podczas porodu wystąpiły powikłania poporodowe. Nie bez znaczenia są również bodźce zewnętrzne, jakie towarzyszą wcześniakowi od momentu narodzin. Nie ma jednego wzorca dochodzenia do pełnej formy. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i nie ma dwóch identycznych przypadków. Dla każdego wcześniaka dobierany jest indywidualny program rehabilitacji, o ile jego stan takich zabiegów wymaga.
Metoda Vaclava Vojty
Profesor Vaclav Vojta opracował diagnostyczną i terapeutyczną metodę, której zastosowanie skutecznie wspiera lekarza i rodziców w walce o zdrowie dziecka. Część diagnostyczna polega na tym, iż specjalista obserwuje spontaniczne zachowanie maluszka, który leży na plecach i brzuszku. Bada on ułożenie ciała dziecka w przestrzeni za pomocą siedmiu różnych reakcji. Część terapeutyczna polega na zachęcaniu dziecka do wykonania dokładnie określonego wzorca ruchowego. Podczas wykonywania terapii dziecko powinno być rozebrane. W ten sposób jest możliwa obserwacja ruchów mięśni. Specjalista drażni konkretne punkty na ciele maluszka w dokładnie określonych pozycjach i kierunkach. To powoduje, iż mięśnie pobudzane są w ściśle określonej kolejności i dokładnie zdefiniowanej koordynacji. To wywołuje właściwy wzorzec ruchowy, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju maluszka. Metoda może być stosowana od pierwszych dni życia. Dziecko powinno być prowadzone przez specjalistę, jednak zaangażowanie rodziców jest konieczne – ćwiczenia muszą przeprowadzać w domu. Terapia metodą Vojty jest tania – nie wymaga specjalistycznego sprzętu (wystarczy jedynie twarde podłoże – np. stół, na którym można położyć rehabilitowane dziecko).
To ważne!
-Program leczenia ustala terapeuta i on jest odpowiedzialny za prawidłowe przekazanie instrukcji rodzicom.
-Zaleca się, żeby przynajmniej raz na dwa tygodnie chodzić na konsultacje do terapeuty. Jednak ilość konsultacji ze specjalistą zależy od tego, jak szybko rodzice zaczną prawidłowo wykonywać ćwiczenia.
-Terapeuta, do którego zwracają się rodzice musi być doświadczonym specjalistą w stosowaniu metody Vojty. Powinien posiadać zaświadczenie ukończenia specjalnego kursu.
-W trakcie wykonywania ćwiczeń ważne jest zapewnienie dziecku miłej atmosfery. Matka powinna odnosić się serdecznie do swojej pociechy i wspierać maluszka.