Wybierz swoją kolorystykę
   
Nieważne czy jesteś w ciąży czy dopiero ją planujesz. Na ten czas zrezygnuj z używek, również z alkoholu. Im wcześniej to nastąpi, tym lepiej. W końcu chodzi o zdrowie Twojego maluszka!

Alkohol w ciąży może zaszkodzić rozwijającemu się dziecku, a u chłopców skutkować złą jakościa nasienia. Powszechne przyzwolenie na picie alkoholu powoduje, że często sięgamy „po jednego” nie myśląc o konsekwencjach jego spożycia. Kobiety, które noszą maluszki pod sercem zazwyczaj trzymają się zasady unikania alkoholu. Inaczej jest z paniami, starającymi się o dziecko. Szkoda, bo w momencie kiedy dowiadują się o ciąży, dziecko jest już zazwyczaj zagnieżdżone w macicy a spożywany wcześniej alkohol może wpłynąć negatywnie na kondycję malca lub nawet doprowadzić do poronienia.

Alkohol a płodnośćBadania kobiet spożywających alkohol wykazały, że ma on znaczący wpływ na wystąpienie u nich zaburzeń owulacji. Dlatego kobiety, które planują ciążę, powinny całkowicie zrezygnować z picia napojów „wyskokowych”. Spożywany alkohol może również wpływać negatywnie na jakość męskiego nasienia. Dlatego jeśli planujecie dziecko, postaraj się namówić swojego partnera na tymczasową abstynencję.

Gdy jesteś w ciąży – nie pijJeśli w okresie starań o maluszka nie stosowałaś się do zasady o niespożywaniu alkoholu, to w okresie ciąży musisz się jej bezwzględnie trzymać. Im wcześniej, tym lepiej. W pierwszym okresie ciąży maluszek jest szczególnie narażony na działanie czynników zewnętrznych, w tym alkoholu. W tym czasie komórki płodu ulęgają intensywnym podziałom a spożywane „procenty” mogą zaburzyć prawidłowość tego procesu. Alkohol przenika przez łożysko, wpływając na wszystkie narządy wewnętrzne malucha. Najbardziej podatna na uszkodzenia jest jego tkanka nerwowa. Picie alkoholu przez przyszłą mamę może doprowadzić do wystąpienia u dziecka zespołu alkoholowego, zwanego w skrócie FAS. Dzieci, które rodzą się z tą chorobą są zazwyczaj małe i wykazują zburzenia neurologiczne oraz fizyczne. Duńscy naukowcy wykazali również związek pomiędzy nadużywaniem alkoholu przez ciężarne kobiety a złą jakością nasienia ich synów. Dzieci „wyskokowych” mam narażone są także na wystąpienie ADHD.

Aby zrezygnować z picia...-unikaj towarzystwa, które lubi alkohol
-nie krępuj się powiedzieć, że poczęstujesz się sokiem lub wodą mineralną
-mów otwarcie w gronie najbliższych znajomych, w rodzinie, że chcecie mieć zdrowe dziecko i dlatego nie pijesz alkoholu.


poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ