Ciąża po ciąży – to możliwe!
Jeśli jesteś mamą niemowlęcia i pragniesz mieć szybko drugie dziecko, musisz o siebie zadbać w sposób szczególny. Przeczytaj, na co powinnaś teraz zwrócić uwagę i co zmienić w codziennym życiu, aby kolejna ciąża była bezpieczna: dla Ciebie i dla rozwijającego się w Twoim brzuchu maluszka.
Z punktu widzenia medycznego, najlepiej kiedy kobieta zachodzi w kolejną ciążę w momencie, gdy jej organizm zregenerował siły po pierwszej. Trwa to co najmniej rok. Jeśli nie chcesz jednak czekać 12 miesięcy – kolejna, wcześniejsza ciąża jest możliwa, zwłaszcza jeśli rodziłaś w sposób naturalny. W tej sytuacji kolejna ciąża nie powinna stanowić większego problemu. Oczywiście będzie ona wyzwaniem dla Twojego organizmu, ale jeśli zadbasz o siebie, nie powinnaś mieć kłopotów. Po cesarskim cięciu lepiej jednak nie spieszyć się z decyzją o kolejnym dziecku. Musi bowiem upłynąć co najmniej rok (a najlepiej dwa), by blizna na macicy zrobiła się mocna. Jeśli zajdziesz w ciążę wcześniej, prawdopodobnie czeka Cię kolejne cięcie a stan blizny na macicy będzie musiał być regularnie kontrolowany podczas badania USG.
Jeśli chcesz, aby pomiędzy Twoimi dziećmi była mała różnica wieku i już teraz planujesz kolejną ciąże, postaraj się jak najlepiej przygotować swój organizm do wysiłku jaki go czeka:
-Odwiedź lekarza i zrób wszystkie odpowiednie badania. Skonsultuj z nim swoja decyzję o kolejnej ciąży.
-Jeśli po porodzie nie zrzuciłaś zbędnych kilogramów, postaraj się to zrobić teraz. Oczywiście zakazane są wszelkie drastyczne diety, zwłaszcza gdy karmisz piersią. Dużo się ruszaj, ogranicz słodycze. Zadbaj aby na Twoim talerzu znalazły się produkty bogate w witaminy i mikroelementy.
-Odpoczywaj tyle, na ile jest to możliwe. Przy małym niemowlęciu może być to wprawdzie trudne, ale postaraj się mieć każdego dnia choćby mała chwilę dla siebie. Poproś o pomoc tatę dziecka czy babcię – oni też świetnie zajmą się maluszkiem.
-Jeśli planujesz kolejną ciążę ogranicz karmienie piersią. Jeśli maluszek długo i regularnie ssie pierś, możesz mieć problemy z płodnością. Karmienie piersią związane jest z wysokim poziomem prolaktyny w organizmie, która powoduje zahamowanie owulacji.