Wybierz swoją kolorystykę
   
To jedno z najważniejszych badań przyszłej mamy. Jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Na czym polega i dlaczego jest tak istotne?

Wykonanie badania usg w ciąży na przezierność karkową pozwala wcześnie wykryć choroby genetyczne. Przezierność fałdu karkowego (NT – Nuchal Translucency) to parametr oceniany w badaniu USG płodu, odzwierciedlający obrzęk tkanki podskórnej w okolicy karkowej. NT to nic innego jak odległość między tkanką podskórną a skórą na wysokości karku płodu.
Pomiar przezierności karkowej płodu to badanie rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, co oznacza, że każda kobieta w ciąży powinna mieć wykonane USG z uwzględnieniem NT. W Polsce badanie to jest refundowane kobietom po 35 roku życia i można je wykonać w placówkach, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. W gabinetach prywatnych koszt badania oscyluje w granicach 200 zł.

Zdrowie dzieckaBadania NT pozwala z dużą dokładnością określić ryzyko wystąpienia u dziecka nieprawidłowości chromosomowej, wad serca i innych chorób uwarunkowanych genetycznie (zespół Downa, Edwardsa, Patau).

Jak przebiega badanie?Pomiar NT warto wykonać, zwłaszcza, że badanie jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne (dokonywane jest przez powłokę brzuszną). Ocenę przezierności karkowej powinno dokonywać się wtedy, gdy wartość pomiaru ciemieniowo - siedzeniowego płodu (CRL) oscyluje pomiędzy 45 a 84 mm, co odpowiada 11.3 a 13.6 tyg. ciąży. Badanie przeprowadzone później bądź wcześniej jest niewiarygodne. Powinno ono być przeprowadzone przez odpowiednio wyszkolonego lekarza, dysponującego wysokiej jakości sprzętem.
Wartość przezierności karkowej nie powinna przekraczać 2,5 mm. Wynik powyżej tej wartości traktowany jest jako nieprawidłowy. Nieprawidłowy wynik to jeszcze nie wyrok. Nie oznacza on choroby a jedynie podwyższone ryzyko choroby dziecka, które trzeba zweryfikować. W takiej sytuacji lekarz zleca dodatkowe badania takie jak na przykład amnipunkcja, echo serca.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ