Moc codziennych czułości
Malutką, słabą i bezbronną istotkę może Ci być trudno wziąć na ręce, przytulić czy pogłaskać. Jednak maleństwu potrzebna jest Twoja obecność, bliskość i serdeczny dotyk. To dla niego cudowne lekarstwo.
Leczenie szpitalne nie sprzyja rozwojowi. Kolejne zabiegi, szum aparatury, zmiany opatrunków, obecność wielu osób, ostre światło – to wszystko nie pomaga maleństwu urodzonemu przed czasem czuć się bezpiecznym i kochanym. Wcześniak nie potrafi sobie radzić z tak wieloma bodźcami. Maluch nie jest w stanie ich filtrować, więc czuje się zdezorientowany i bezradny. Dlatego najważniejsza dla malca jest obecność rodziców – to oni dają mu poczucie bezpieczeństwa.
Nie bój się
Rodzice wcześniaka często obawiają się, że głaszcząc go czy przytulając, zrobią mu krzywdę. Nie trzeba unikać dotykania malucha, wręcz przeciwnie – głaskanie go daje mu poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Gdy ze względów medycznych nie możesz przytulić do piersi malca, możesz w inny sposób okazać mu, że jesteś blisko. Wystarczy, że ściągniesz biżuterię i zdezynfekujesz dłonie przed włożeniem ich do inkubatora i …możesz głaskać swoje małe szczęście. Nie bój się, że jesteś dla dziecka potencjalnym źródłem zakażenia jakąś chorobą. Jeśli jesteś zdrowa, nie stanowisz większego zagrożenia niż lekarz czy pielęgniarka. Wystarczy tylko, zgodnie z instrukcją, stosować środki dezynfekujące dłonie.
Kangurowanie
Jeśli stan zdrowia maleństwa nie jest bardzo zły, dostaniesz zgodę na tzw. „kangurowanie”. Po wyjęciu noworodka z inkubatora możesz go przytulić do swojego ciała a nawet kołysać. Każde z tych doznań delikatnie pobudza zmysły maleństwa do rozwoju, a ruchy Twojej klatki piersiowej pomagają mu oddychać. Podczas tak bliskiego kontaktu, dziecko czuje Twoje ciepło i znajome bicie serca – to je uspokaja i wycisza. Badania dowodzą, iż wcześniaki, które czują ciepło i głos swoich rodziców szybciej rosną, nabierają sił i powracają do zdrowia. Dlatego przytulaj, głaszcz swoją kruszynkę, mów do niej oraz śpiewaj piosenki i opowiadaj bajki.
Gniazda
W szpitalu, wcześniaki często uczone są prawidłowych pozycji przy pomocy tzw. ”gniazdek”. Są to specjalne, wypełnione styropianowymi kulkami rękawy o odpowiedniej wielkości. Ułożenie maluszka w takiej pozycji pozwala mu na swobodne ruszanie rączkami i nóżkami a główkę i kręgosłup zabezpiecza przed asymetrią.