Wybierz swoją kolorystykę
   
Przepuklina pępkowa to wybrzuszenie pętli jelit przez powłoki brzuszne.Czy zauważyłaś u swojego szkraba miękki guz w okolicy pępka, uwypuklający się przy płaczu? Prawdopodobnie masz do czynienia z przepukliną pępkową - wybrzuszeniem pętli jelit, widocznym poprzez powłoki brzuszne.

Powstaje jeszcze w okresie życia płodowego. Częściej występuje u chłopców. Powinna zniknąć w pierwszych paru tygodniach życia dziecka. Jeśli tak się nie dzieje, zabierz maleństwo do lekarza.

DolegliwościPrzepuklina pępkowa u małych dzieci zazwyczaj nie daje przykrych dolegliwości. Pojawia się zwykle, kiedy dziecko płacze lub oddaje stolec. Rzadko ulega uwięźnięciu. Gdy jednak tak się stanie, potrzebna jest szybka interwencja chirurgiczna. Jeśli więc Twój maluszek płacze, wymiotuje lub nie wydala stolca i dodatkowo zawartości guza nie można wprowadzić palcem z powrotem do jamy brzusznej, skontaktuj się z lekarzem, najlepiej chirurgiem dziecięcym.

LeczenieU chłopców przepuklinę łatwiej leczyć. W przypadku dziewczynek zwykle niezbędna jest operacja. W leczeniu domowym można stosować specjalne plastry (mikroporowe lub jedwabne). Założyć je musi chirurg. Na ciele maluszka pozostają około 3 tygodni. W tym czasie nie wolno ich zamoczyć. Po upływie 21 dni, plaster można zdjąć. Wtedy dozwolone jest kąpanie dziecka. Po około 24 godzinach zakłada się kolejny plaster. Jeśli jest taka konieczność, po upływie 3 tygodni zakłada się kolejny.
Opinie specjalistów odnośnie skuteczności plastrów są różne. Podrażniają skórę i często nie dają żadnych pozytywnych efektów. Skutecznym i zalecanym sposobem do walki z przepukliną pępkową jest ćwiczenie mięśni brzucha. W chwili, kiedy lekarz zdiagnozuje ją, jak najczęściej należy układać maluszka na brzuszku. Jeżeli przepuklina utrzymuje się po ukończeniu przez malucha pierwszego roku życia, niezbędna jest regularna jej obserwacja przez chirurga dziecięcego. Jeśli się powiększa lub nadal pojawia się u dziecka które ukończyło 3 latka, malucha czeka operacja. Dziecko jest poddane całkowitej narkozie i w szpitalu pozostaje zazwyczaj tylko jeden dzień. Szwy zdejmuje się po tygodniu.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ