Wybierz swoją kolorystykę
   
Bez niego niemożliwe byłoby poczęcie. Zgromadzony w jego główce materiał genetyczny łączy się z materiałem genetycznym komórki jajowej – w ten sposób powstaje nowe życie.

Przedstawiamy wyjątkowego osobnika: plemnik. Aby doszło do zapłodnienia, musi się spotkać z komórką jajową i z nią połączyć. Jego cechy, wielka siła i determinacja sprawia, że jest to możliwe.

Najsilniejsze plemniki docierają do komórki jajowej, ale tylko jeden może ją zapłodnić. Kilka podstawowych informacji

Powstaje ich około 3 tysięcy na sekundę o każdej porze dnia i nocy. Kiedy nie mogą się wydostać „na zewnątrz” podczas wytrysku – umierają, dając miejsce następnym. W jednej porcji spermy znajduje się nawet 500 milionów plemników. Każdy z nich ma wielkość ok. 0,006 mm.

Niezły siłacz!Aby dotrzeć do komórki jajowej, plemnik musi pokonać rywali oraz wiele przeszkód jak np. kwaśne środowisko pochwy. Poza tym musi przedostać się przez barierę śluzu, blokującego ujście szyjki do pochwy i zatrzymującego większość konkurentów. Kolejny wyzwaniem dla małego zawodnika jest odległość, jaką musi przebyć. Droga do komórki jajowej przekracza 10 tysięcy razy jego długość! Pokonanie jej może zająć nawet 12 godzin. Do celu udaje się dotrzeć tylko nielicznym wybrańcom – jedynie 10% plemników jest w stanie „dobiec” do komórki jajowej. Reszta ginie.

Orientacja w terenie to podstawaAby dotrzeć do komórki jajowej, plemnik musi wiedzieć, gdzie ma się kierować. Osiągniecie celu ułatwiają mu czujki temperatury – każą mu one podążać tam, gdzie jest cieplej (w jajowodzie jest nieco wyższa temperatura niż w pochwie). Dodatkowo plemnik wyposażony jest w receptory zapachu, pomagające wywęszyć jajo. Te dwa „urządzania” sprawiają iż mały zawodnik bez problemu orientuje się gdzie jest meta.

Oto zwycięzcaSpośród kilkuset milionów plemników, które po wytrysku znajdują się w pochwie kobiety, tylko jeden dostąpi zaszczytu zapłodnienia. Najsilniejszemu, dzięki odpowiednim enzymom, udaje się rozciąć łańcuch cukrowej otoczki jaja, przebić ją i wniknąć w jej głąb. Enzymy, które wydziela sprawiają, że do wnętrza jaja nie może się już dostać żaden rywal. Dochodzi do zapłodnienia.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ