Wybierz swoją kolorystykę
   
Paznokcie u maluchów rosną bardzo szybko. Nie ma rady – musisz opanować podstawowe zasady dziecięcego manicure i pedicure. Nie jest to trudne, wystarczy tylko nabrać trochę wprawy.

Pielęgnacja paznokci niemowlaka wymaga tylko trochę wprawy. Pewnie nawet nie zdawałaś sobie sprawy, że Twoje maleństwo urodzi się z tak długimi paznokciami. Dlatego jeszcze w szpitalu potrzebne mu będą specjalne rękawiczki lub małe skarpetki, które po założeniu na rączki, zapobiegną zadrapaniu twarzy przez szkraba. W szpitalu nie można bowiem obcinać paznokci – nawet najmniejsza ranka może być tu dla maluszka niebezpieczna. Przecież w szpitalu łatwo o groźne dla malutkiego organizmu bakterie!

Niezbędne akcesoriaMasz do wyboru niemowlęcy obcinacz lub nożyczki z zaokrąglonymi końcami - przy wyborze nożyczek zwróć uwagę na ten szczegół, uniemożliwi on przypadkowe skaleczenie dziecka. Będziesz również potrzebować sól fizjologiczną i sterylne gaziki, które zabezpieczą ewentualną rankę.

Do dzieła!Paznokcie noworodka są dość miękkie, wiec z ich obcinaniem nie powinnaś mieć większych problemów. Choć początkowo może Ci się to wydawać wielkim wyzwaniem, z pewnością sobie poradzisz. Na początek sprawdź, czy paznokcie wyraźnie wyrosły poza płytkę paznokciową. Jeśli tak jest, umyj ręce i zdezynfekuj nożyczki (bądź obcinacz). Jeśli boisz się, że dziecko wyrwie rączkę bądź nóżkę z Twoich dłoni (i w ten sposób dojdzie do skaleczenia), najlepiej rozpocznij obcinanie paznokci gdy maluszek śpi spokojnym i głębokim snem. Po ich skróceniu sprawdź, czy na paznokietkach maleństwa nie pozostały zadziorki, którymi dziecko mogłoby się skaleczyć. Nie używaj pilnika – ani do polerowania, ani do podważania paznokci. Możesz je w ten sposób uszkodzić. Nie szarp paznokietków, nie próbuj ich odgryzać. Nie odrywaj ani nie wycinaj skórek, ponieważ możesz maluszka zranić. U nóg paznokcie obcinaj prosto – żeby nie wrastały, u raczek – na półokrągło, żeby maluch się nie podrapał. Pamiętaj, aby nie obciąć ich za krótko, to może sprawić malcowi ból.
W razie skaleczenia, nie wpadaj w panikę – zdarza się do prawie każdej mamie. Po prostu przemyj rankę solą fizjologiczną i przyłóż jałowy gazik. Powodzenia!

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ