Wybierz swoją kolorystykę
   

Maluszek śpi niespokojnie a wieczorem marudzi i nie chce zasnąć? Być może popełniasz jakieś błędy. Wyeliminowanie ich zwiększa prawdopodobieństwo że się wyśpicie: Twoje dziecko i Ty!1. Brak rytuałów dnia codziennego

Małe dziecko bardzo lubi jasno określony harmonogram dnia. Dzięki temu każdy dzionek jest dla niego przewidywalny i malec czuje się bezpiecznie. Stałe godziny posiłków czy drzemek są niezwykle ważne. Przygotowania do wieczornego snu też powinny rządzić się swoim rytmem. Kolacja, kąpiel, czytanie i kładzenie do łóżeczka o tej samej porze – dzięki takiemu schematowi maluch pozwoli się wycisza po pełnym wrażeń dniu.

2. Zbyt dużo bodźcówDzień to czas kiedy warto inwestować w pełną wrażeń zabawę z dzieckiem. Kładąc dziecko spać zrezygnuj jednak z grających karuzelek, ostrego światła czy rytmicznej muzyki. Możesz włączyć cichutką spokojną kołysankę albo bajkę z audiobooka – lepsza będzie ta czytana przez jednego lektora niż słuchowiska, gdzie dużo się dzieje. Jeśli czytasz sama, wybierz książkę o spokojnej fabule – jest szansa iż maluszek zaśnie już po paru minutach. Czytaj głosem przyciszonym, starając się nie wykorzystywać zanadto swoich zdolności aktorskich. Wieczorne czytanie ma na celu wyciszenie dziecka a nie rozbudzenie.

3. Za dużo snu w ciągu dniaJeśli ostatnia dzienna drzemka Twojego maluszka jest późnym popołudniem i trwa długo, nie dziw się, iż szkrab ani myśli iść spać o godzinie 19:00. Postaraj się jakoś przeorganizować dzień lub skrócić czas ostatniej drzemki.

4. Brak poczucia bezpieczeństwaDziecko boi się położyć do łóżka? Być może boi się ciemności. Nie włączaj jednak mocnego światła. Zapal maleńką lampeczkę w pokoju lub mocniejsze światło w przedpokoju. Dobrym pomysłem jest zakup elementów fosforyzujących, które lekko rozjaśniają wnętrze pokoju. Nie zamykaj drzwi w pomieszczeniu, gdzie śpi maluch. Odgłos krzątaniny reszty domowników daje maluszkowi poczucie bezpieczeństwa. Do łóżeczka zapakuj dziecku ulubioną przytulankę, która przypilnuje jego snów.

5. Uleganie małemu terroryścieW momencie gdy kładziesz dziecko do łóżka, domaga się ono picia, jedzenia, zmiany pieluszki. Ulegasz? To błąd. Jeśli jesteś pewna iż Twój maluszek nie odczuwa głodu, pragnienia a jego pieluszka jest czysta, nie daj się sterroryzować. Szkrab kombinuje, jak zyskać na czasie i iść później spać.

18.02.2013

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ