Wybierz swoją kolorystykę
   
Ćwiczenia Kegla bardzo dobrze przygotowują okolice pochwy i krocza do porodu, są także niezastąpionym ćwiczeniem w okresie połogu. Dzięki nim, mięśnie rozciągnięte po porodzie szybciej wracają do formy sprzed ciąży. Jeśli masz problem z nietrzymaniem moczu, ćwiczenia pomogą zapobiec tej przykrej dolegliwości.

Ćwiczenia w ciąży, a szczególnie mięśni Kegla pozwala przygotować okolice krocza do porodu. Nie wymagają dużego wysiłku. Ważne, aby wykonywać je często i systematycznie. Nie jest to trudne - możesz ćwiczyć w taki sposób, że nikt tego nie zauważy. Wykonuj je więc wszędzie i w różnych pozycjach: stojąc w kolejce w sklepie, siedząc na ławce w parku, czy leżąc.

Które mięśnie ćwiczę?Mięśnie dna miednicy, zwane też mięśniami Kegla, znajdują się w dole miednicy. Swoim kształtem przypominają hamak. Ich rola polega na podtrzymywaniu nie tylko macicy, ale również pęcherza i części jelit (wspomagają kontrolę ich opróżniania).

Jak je zlokalizować?Aby dobrze wykonywać te ćwiczenia, musisz w pierwszej kolejności zlokalizować mięśnie. Najlepiej to zrobić w toalecie. Oddając mocz, spróbuj zatrzymać lub spowolnić jego strumień. Podczas tej czynności napinasz właśnie mięśnie dna miednicy. Innym sposobem jest wsunięcie palca do pochwy i ściśnięcie go - tu również pracują mięśnie Kegla. Zapamiętaj to uczucie spinania i ćwicz później przy każdej okazji.

Jak i ile ćwiczyć?Ćwiczenia możesz wykonywać na kilka sposobów. Mięśnie możesz napinać szybko i równie szybko rozluźniać, lub napinać, przytrzymywać kilka sekund i dopiero rozluźniać. W miarę upływu czasu możesz zwiększać czas przytrzymania napięcia oraz zwiększać ilość cykli. Zacznij od kilku serii trzy razy dziennie i stopniowo ćwicz coraz więcej. Pamiętaj, iż systematyczność ma tu duże znaczenie. Ćwiczenia Kegla wykonuj także po porodzie. W ten sposób szybciej przywrócisz kondycję mięśni dna miednicy.

Powodzenia!

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ