Wybierz swoją kolorystykę
   
Jeśli przed ciążą byłaś osobą aktywną, uprawiałaś sport i dbałaś o kondycję fizyczną a Twoja ciąża przebiega bez problemów, nie musisz rezygnować z ćwiczeń. Ruch w ciąży wpłynie pozytywnie na Twoje samopoczucie, wyeliminuje dolegliwości ciążowe a także przygotuje ciało do porodu.

Systematyczne ćwiczenia w ciąży pomagają wyeliminować dolegliwości ciążowe. Pamiętaj! Zawsze skonsultuj ze swoim lekarzem, czy sport bądź ćwiczenia, które zamierzasz uprawiać w ciąży, nie zagrażają dziecku i Tobie.

Istnieje pewna grupa dyscyplin sportu, które mogłyby zaszkodzić dziecku i nie należy ich uprawiać podczas ciąży. Na pewno należy unikać wszelkich sportów wyczynowych, sportów walki, gier zespołowych, jazdy konnej, skoków, podnoszenia ciężarów. Jeśli nie uprawiałaś wcześniej biegów, w ciąży nie zaczynaj ich praktykować. Jeśli jednak biegałaś zanim zaszłaś w ciążę, możesz to kontynuować. Jeśli lubisz jeździć na rowerze, przesiądź się raczej na rowerek stacjonarny, gdyż jest mniej urazowy.

Formy aktywności, które zalecane są kobietom w ciąży (bez względu na to, co i jak często trenowały przed poczęciem) to basen i gimnastyka. Pływanie doskonale odpręża, pomaga rozluźnić mięśnie grzbietu a także wzmacnia mięśnie i wytrzymałość organizmu. Dzięki temu, iż woda utrzymuje ciężar ciała, ćwiczenia na basenie nie są męczące. Gimnastyka natomiast, najlepiej jeśli jest trenowana pod okiem instruktora ze szkoły rodzenia i powtarzana każdego dnia w domu. Regularne ćwiczenia pozwolą uzyskać lepszą kontrolę nad ciałem, uelastycznią mięśnie, poprawiają kondycję, co w połączeniu z nauką odpowiedniego oddychania sprawi, iż będziesz lepiej przygotowana do porodu - świadomie będziesz współpracować z położną i lekarzem.

Nieoceniony jest także ruch na świeżym powietrzu, dlatego codziennie powinnaś znaleźć czas na spacer. Godzinka marszu w miłym miejscu, najlepiej z dala od ulicznego zgiełku i spalin, pomoże Ci się dotlenić, wzmocnić kondycję oraz pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie.

Wybierając rodzaj aktywności w czasie ciąży pamiętaj, iż poza wymienionymi wyżej korzyściami, przede wszystkim ma Ci ona przynieść relaks. Chwile spędzone na ćwiczeniach, spacerach mają być miłe, rozluźniające, tak byś co dzień chętnie do nich wracała. Ćwiczenia, aby przyniosły pożądany efekt, muszą być wykonywane systematycznie i z rozwagą.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ