Wybierz swoją kolorystykę
Kalendarz rozszerzania diety - 1-4 miesiąc
   
1-4 miesiąc 5 miesiąc


Przez pierwsze 4 miesiące życia dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią lub mlekiem modyfikowanym początkowym (w sytuacji gdy nie możesz karmić naturalnie).

Karmienie piersią lub mlekiem początkowym to podstawowy sposób żywienia dziecka do 4 miesiąca życia. Karmienie piersią przynosi mnóstwo korzyści zarówno Tobie, jak i maluszkowi. W pierwszym półroczu życia wytwarzany w Twoich gruczołach pokarm, w pełni zaspokaja potrzeby dziecka. Żadna sztuczna mieszanka nie ma tak doskonałego składu jak Twoje mleko. Pokarm naturalny jest idealnie dopasowany do wymagań małego organizmu. W jego skład wchodzą tłuszcze, białka, witaminy a także minerały i hormony. Wraz ze wzrostem dziecka, skład mleka mamy zmienia się tak, aby zawsze dostarczać maleństwu to, co dla niego najlepsze. Natura nieustannie dopasowuje się potrzeb dziecka - proporcje składników zmieniają się w różnych porach dnia, na początku i na końcu karmienia.
W pierwszym tygodniu życia, jeśli maluszek śpi ponad 4 godziny, należy delikatnie go obudzić i nakarmić. Później zalecane jest karmienie na żądanie, czyli przystawianie dziecka do piersi gdy tego potrzebuje a nie według sztywno ustalonych godzin i odstępów czasowych.

Jeśli nie możesz lub nie chcesz karmić piersią, pora na zakup mleka modyfikowanego początkowego, które na opakowaniach oznaczone jest cyfrą 1. Jest to mieszanka dla noworodków i niemowląt do 6 miesiąca życia, karmionych wyłącznie butelką. Skład tego mleka w największym możliwym stopniu przypomina mleko mamy. Posiada składniki, niezbędne maleństwu do prawidłowego rozwoju w pierwszych miesiącach życia. Jest stworzone tak, by niedojrzały układ trawienny mógł je strawić bez problemów. Wybór mieszanki, częstotliwość i wielkość posiłków powinnaś ustalić z pediatrą. Zazwyczaj dzieci do 4 miesiąca życia otrzymują 6 posiłków po 70-130 ml mleka. Ważne, aby mieszankę przygotować ściśle według zaleceń producenta. Miarki nie ubijaj, patrz aby nie była też kopiasta. Mleko musi mieć odpowiednie proporcje: za rzadkie nie zapewni dziecku odpowiedniej ilości składników mineralnych i witamin, za gęste z kolei będzie ciężkie do strawienia dla małego brzuszka, może wywołać też kolki, biegunkę a nadmiarem protein może przeciążyć nerki. W przypadku gdy maluszek jest spragniony z uwagi na gorączkę lub upał – możesz podać dziecku przegotowaną wodę.
Tagi: alergia u dzieci, dieta dziecka, dieta karmiącej mamy, karmienie butelką, karmienie dziecka, karmienie niemowląt, karmienie piersią, mleko dla niemowląt, niemowlę, rozszerzanie diety niemowląt, rozwój niemowlaka, żywienie niemowląt
konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ