forum eMaluszki.pl: synek 3,5 roku malo mowi - forum eMaluszki.pl

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Nie możesz odpowiedzieć

synek 3,5 roku malo mowi

#1 Użytkownik nie jest zalogowany   oktawia1988 Ikona

• Forumowy noworodek
  • Pip
  • Grupa Użytkownicy
  • Postów 6
  • Rejestracja 19-January 14
  • Data urodzenia:04-10-1988

Napisano 21 January 2014 - 22:21

Witam,mam ogromy problem, moj synek ma 3 i pol roku i bardzo malo mowi. Mama,baba, jesc,pic,miau,brum, bulka,banan,guma,,, i w zasadzie tyle. Przyczyna podejrzewam jest fakt,ze mam mlodszego synka, z ktorym praktycznie rok przesiedzialam w szpitalach z powodu jego choroby. Mateuszek byl w tym czasie po calych dniach z moja tesciowa i jego siostra 6 lat. Babcia jednak dbala aby o to,zeby byl najedzony i czysty i po calych dniach byly bajki w tv. Bylam z nim u neurologa, psychologa dzieciecego,ktorzy potwierdzili,ze wszystko z nim wporzadku, a logopeda stwierdzila ze on jest za maly na jakakolwiek prace z nim. Zalecila mi czytanie bajek,spiewanie i nic pozatym. Od 2 mcy jestem w domu,mniejszemu sie troszke zdrowie poprawilo,wiec moge wkoncu sie zajac Mateuszkiem. Spiewam, czytam, opowiadam, duzo sie go pytam,np poczytamy, czy zatanczymy? daje mu mozliwosc,zeby sie wypowiedzial. Jest duza poprawa,stara sie mowic, a ostatnio nawet po swojemu probowal spiewac, ze dalo sie wyslyszec normalne slowa :D . Pozatym jest bardzo inteligentny,uwielbia ukladadac klocki,rysuje. Zapisalam go do logopedy w innym miescie, bo ja mieszkam w malenkiej wiosce, a w poblizu logopedzi twierdza,ze nic narazie z nim nie zrobia. Sek w tym,ze wizyte mamy dopiero w kwietniu. Jak moge mu pomoc zadrobic stracony rok? Prosze o odpowiedz.
0

#2 Użytkownik nie jest zalogowany   Dorota Bełtkiewicz Ikona

• Ekspert
  • PipPip
  • Grupa Użytkownicy
  • Postów 41
  • Rejestracja 11-February 12

Napisano 02 February 2014 - 23:35

Witam serdecznie!

To bardzo ważne, że zauważa Pani potrzebę pracy z synkiem i szuka wszelakich form pomocy. Konsultacja psychologiczna i neurologiczna była bardzo dobrą decyzją – cieszę się, że diagnoza wykazała prawidłowy rozwój chłopca.
Wierzę, że szybszy rozwój mowy to kwestia intensywnej pracy z dzieckiem.

Może Pani zrobić dla synka bardzo wiele – systematyczne ćwiczenia, stymulowanie mowy może przynieść wspaniałe efekty.
Dziecko trzyletnie buduje już złożone zdania, operuje poprawnymi konstrukcjami gramatycznymi (dobra fleksja, trafne używanie czasów), stara się stworzyć krótkie formy narracyjne (opowiedzieć historyjkę), jest bliskie opanowania wszystkich głosek (także „trudnych”: ‘r’ i szumiących).

Głównym obszarem działań prowadzonych z chłopcem powinien być zatem system semantyczny i syntaktyczny (realizacja wyrazów i zdań) oraz usprawnianie motoryki artykulacyjnej.

Czytanie, opowiadanie, opisywanie ilustracji/streszczanie zdarzeń to bardzo ważna aktywność. Warto jednak, by nie była ona jednostronna, trzeba włączyć chłopca w tę czynność. Należy zadawać mu dużo pytań, wcześniej ukazując pewien wzorzec odpowiedzi.
Można, przykładowo, nazwać kilka elementów na ilustracji, użyć określeń do nich, a następnie powtórzyć wyrazy, by utrwaliły się dziecku, potem zadawać pytania: „Co to jest?” „Jaki jest?”.
Dobrym ćwiczeniem – mowy i pamięci jest zadawanie pytań do przeczytanej lub opowiedzianej bajki, do odbytej wycieczki, przeżytej przygody, próba streszczenia wydarzeń we właściwym układzie chronologicznym.
Należy zadbać o to, by dziecko odpowiadało całymi zdaniami, starało się budować coraz dłuższe wypowiedzi.

Ważnym elementem ćwiczeń jest także trening motoryki artykulacyjnej. Właściwa ruchomość aparatu mowy i umiejętność naśladownictwa dźwięków mowy umożliwi chłopcu opanowanie wszystkich głosek wedle obowiązującego wzorca.
Przed oceną aparatu mowy przez logopedę można stosować ćwiczenia-zabawy ogólnousprawniające.
(Kilka propozycji dotyczących pionizacji języka: http://emaluszki.pl/...-sa-skuteczne/)

Jestem pewna, że profesjonalne wsparcie logopedy i systematyczna praca w domu przyniesie pomyślne rezultaty.

Życzę powodzenia oraz zdrowia Całej Rodzinie!
Dorota Bełtkiewicz

Witryna autorska: www.dorotabeltkiewicz.pl
Gabinet Logopedyczny Pszczółka, Kraków www.logopszczolka.pl
0

#3 Użytkownik nie jest zalogowany   marlenka_27 Ikona

• Buduję zdania
  • PipPipPipPip
  • Grupa Użytkownicy
  • Postów 241
  • Rejestracja 20-April 14

Napisano 10 May 2017 - 09:43

Myślę, że warto byłoby udać się do logopedy ponownie. Skorzystaj z pomocy kogoś sprawdzonego, cieszącego się pozytywnymi opiniami. Nie wiem skąd jesteś, jednakże naprawdę dobry gabinet można znaleźć w Warszawie, przy ul. Koncertowej 3/5 m.54. Tutaj, znajduje się jego strona internetowa: http://zajecialogopedyczne.pl/
0

#4 Użytkownik nie jest zalogowany   milka77 Ikona

• Nakręcona katarynka
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grupa Użytkownicy
  • Postów 466
  • Rejestracja 09-August 13

Napisano 27 September 2017 - 15:59

ja wybrałam się z synkiem do logopedy po raz pierwszy w wieku około 2,5 roku. Też mówił niewiele a jeśli już to tylko po swojemu tak, że tylko ja mogłam go w miarę zrozumieć. Trafiliśmy do Logos w Warszawie ( osiedle zielone zacisze na targówku ). zaczęły się regularnie spotkania, które po około 4 miesiącach zaczeły przynosić widoczne efekty. Terapia była bardzo różnorodna, wszystkie ćwiczenia dostosowane do wieku synka i jego aktualnych postępów.
0

Strona 1 z 1