Wybierz swoją kolorystykę
Czy wiesz, że...
Intensywnie pracujesz w czasie ciąży- urodzisz mniejsze dziecko. Dzieci tych kobiet, które pracowały ponad 25 godzin tygodniowo miały o centymetr mniejszy obwód główki i przeciętnie ważyły od 148 do 198 g mniej mniej niż dzieci kobiet, które pracowały krócej. Holenderscy naukowcy zapewniają jednak, że dzieci pracujących mam przyszły na świat całkiem zdrowe.
O złych nawykach żywieniowych i chorobach cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca czy otyłość decyduje nieprawidłowe odżywianie w dzieciństwie. Zbyt częste żywienie dzieci oraz wprowadzanie do ich jadłospisów frytek czy serków topionych może powodować problemy zdrowotne w przyszłości.Takie żywienie prowadzi do nadciśnienia i otyłości. Nie ma u nas jeszcze takich przypadków jak Chińczyk Xiao Hao, który w wieku trzech lat ważył 60 kg, jednak liczba otyłych dzieci niepokojąco rośnie – ostrzega prof. Piotr Socha, kierujący oddziałem Gastroenterologii i Hepatologii Centrum Zdrowia Dziecka.
Metabolizm dziecka w czasie snu spada o 33%, jednak sen zwiększa wydzielanie hormonów, które powodują procesy anaboliczne, czyli budulcowe. W czasie snu podnosi się również poziom wydzielania hormonu wzrostu, a układ nerwowy dziecka rozwija się intensywnie i dojrzewa. Dlatego, by dziecko rosło i rozwijało się prawidłowo, pozwólmy mu spać.
Od około piątego tygodnia życia dziecko zaczyna się interesować twarzą ludzką. Zaczyna się przyglądać całej twarzy i konkretnym jej elementom, jak oczy usta, broda czy nos. Zainteresowanie to utrzymuje się przez kilka pierwszych miesięcy życia, aż dziecko przenosi swoją uwagę na przedmioty o określonych kształtach i kolorach.
Dzieci palaczy są bardziej podatne na infekcję uszu. Jak wynika z badań brytyjskich naukowców, dzieci których rodzice palą są bardziej podatne na infekcje uszu, mogące prowadzić do problemów ze słuchem. Jest to spowodowane zatykaniem się uszu pod wpływem dymu papierosowego oraz prowadzi do stanów zapalnych kanału słuchowego. Bierne palenie dzieci może prowadzić również do astmy, alergii a nawet nagłej śmierci u niemowląt.
Bliźniacze ciąże świadczą o większej płodności kobiety. Mamy rodzące bliźnięta żyją dłużej i przez dłuższy czas pozostają płodne. Ich organizm łatwiej dochodzi do siebie po porodzie i okresie menopauzy. Nie oznacza to że urodzenie bliźniąt pozytywnie wpływa na zdrowie, a jedynie dowodzi że kobiety zdrowsze, o lepszej kondycji fizycznej mają większe szanse na urodzenie bliźniąt.
Prolaktyna – hormon wydzielany podczas laktacji hamuje jajeczkowanie. Nie oznacza to jednak że w tym okresie kobiety są bezpłodne. Należy pamiętać wtedy o doborze odpowiedniej antykoncepcji hormonalnej. Najbezpieczniejsze w kontekście nie zatrucia karmionego dziecka, są tabletki hormonalne jednoskładnikowe. Nie mają one wpływu na produkcję mleka oraz jego jakość, dlatego nie ma obaw iż zaszkodzą maluszkowi.
Podróże samolotem w okresie ciąży mogą być niebezpieczne. Promieniowanie urządzeń kontrolnych na lotnisku oraz promieniowanie kosmiczne podczas lotu, mogą mieć zły wpływ na płód. Promienie X/rentgenowskie emitowane przez urządzenia wzbudzają kontrowersje wśród specjalistów, dlatego najbezpieczniejszym okresem ciąży do podróży samolotem jest okres pomiędzy 14 a 27 tygodniem życia płodu.
Otyłe kobiety mają większe trudności z zajściem w ciążę Wskaźnik masy ciała BMI wynoszący powyżej 30, nie tylko pogarsza stan zdrowia kobiety, ale również zmniejsza jej szansę na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka. Duńscy naukowcy alarmują, iż poważna nadwaga u rodziców, sprawia że ich szansa na poczęcie dziecka maleje średnio o 30 – 50%.
Nienasycone kwasy tłuszczowe zwiększają bystrość dziecka. Przyjmowanie przez ciężarną kobietę preparatów zawierających nienasycone kwasy tłuszczow (np. omega-3) wspomagają rozwój mózgu malca już w łonie matki. Również kobiety karmiące naturalnie, które pragną zadbać o inteligencją swoich maluszków, powinny zadbać by w ich diecie nie zabrakło tych substancji.
Strona 1 z 8


konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ