Wybierz swoją kolorystykę

Rozwój

Wywiad: Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?
Rozwój
Jak obudzić w dziecku ciekawość świata? Które gry i zabawy pomagają kształtować wrodzony potencjał i zdolności dziecka ? O tym jak twórczo wspierać rozwój malucha, a czego unikać rozmawiamy z Natalią Minge, współautorką książki „Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?”.
czytaj więcej
Jak wspomagać pamięć i wyobraźnię małego dziecka?
Rozwój
Sprawne funkcjonowanie pamięci i rozwój wyobraźni małego dziecka są nieodzowne w procesie kształtowania się myślenia abstrakcyjnego. Stworzenie warunków sprzyjających doskonaleniu się tych funkcji psychicznych należy do zadań rodziców. Jak pomóc maluchowi we wczesnym wieku przedszkolnym?
czytaj więcej
Dziewczyny kontra chłopaki – różnice międzypłciowe
Rozwój
W polskim społeczeństwie stereotypowe wyobrażenie idealnej rodziny to model „2 + 2”, przy czym za doskonałe uznaje się posiadanie tzw. „parki” – synka i córeczki. Zwolennicy tego idealnego modelu argumentują, że wychowywanie chłopca i dziewczynki daje możliwość doświadczenia różnorodności, u podstaw której leżą różnice międzypłciowe. I chociaż podkreślanie dobrodziejstw z posiadania „parki” bywa przesadne, niezaprzeczalnie odmienność płci ma wpływ na rozwój dziecka i jego zachowanie.
czytaj więcej
O złości, co wszystkim szkodzi...
Rozwój
Krzyk to pierwsze narzędzie komunikacji dziecka z otoczeniem. Maluch bardzo szybko uczy się, że gdy płacze i krzyczy, rodzice reagują. W kolejnych miesiącach i latach, do gamy doświadczanych przez małego człowieka emocji, bardzo szybko dołącza złość. I chociaż jest ona uczuciem naturalnym, gdy przybiera skrajną postać w ataku histerii, potrafi całkowicie zdezorganizować życie rodzica.
czytaj więcej
Od da-da-da do bum-bum – rozwój mowy w pierwszym roku
Rozwój
Układ nerwowy człowieka dojrzewa nie tylko w życiu płodowym. Po narodzinach rozpoczyna się dalszy intensywny rozwój kory mózgowej, którego efektem jest między innymi świadome wypowiadanie pierwszych dźwięków. Pierwszy rok życia dziecka to kluczowy okres w tym procesie.
czytaj więcej
Popływaj z niemowlakiem!
Rozwój
Czy wiesz, że jeśli Twój maluszek jest między trzecim a szóstym miesiącem życia, to jest to najlepszy czas, kiedy możesz śmiało zabrać go na basen? Po pierwsze, jest to świetna rozrywka zarówno dla niemowlaka, jak i całej rodziny. Po drugie, kontakt z wodą od najmłodszych lat znacznie ułatwia naukę pływania. I wreszcie, po trzecie: pływanie ma doskonałe oddziaływanie na układ ruchowy i psychikę dziecka.
czytaj więcej
Baw się, na zdrowie!
Rozwój
Zabawa od narodzin do przedszkola stanowi nieodłączny element życia małego człowieka. Dzięki niej dziecko poznaje swoje możliwości, otoczenie i zachowania innych ludzi. Odgrywa ogromną rolę w rozwoju inteligencji dziecka i uczy zachowań w grupie. Jak zmienia się w kolejnych latach życia malucha?
czytaj więcej
Nosiła mama razy kilka…czyli jak oduczyć dziecko noszenia na rękach?
Rozwój
Nie ma naturalniejszego odruchu niż branie malucha na ręce, kołysania go i przytulanie. Jednak gdy z noworodka rośnie niemowlę, zaczyna ważyć kolejno 5, 7, 10 kg i większość czasu chce spędzać w ramionach mamy, przyjemna początkowo czynność staje się dla niej (i jej kręgosłupa!) męczarnią. Gdzie leży granica między matczyną chęcią okazania dziecku bliskości i czułości a wyrobieniem uciążliwego dla obojga nawyku?
czytaj więcej
Kiedy dziecko zacznie chodzić?
Rozwój
Nauka chodzenia to nie wyścigi. Każde, prawidłowo rozwijające się dziecko, wcześniej czy później opanuję naukę samodzielnego przemieszania się na własnych nóżkach. Pomagaj dziecku, ale nie popędzaj, nie próbuj przyspieszać nauki chodzenia – takie działania mogą przynieść więcej szkód niż pożytku.
czytaj więcej
Sen to zdrowie
Rozwój
Dobę dzielimy na dzień i noc. Takiego rytmu jesteśmy uczeni od urodzenia. Jako dorośli doskonale odnajdujemy się w takim porządku, dostosowując do niego swoje codzienne aktywności. Zmiany tego rytmu - spowodowane np. przemieszczeniem się w inną strefę czasową - wywołują u nas złe samopoczucie, zmęczenie, a nawet rozdrażnienie. Dzięki takim doświadczeniom odczuwamy jak ogromną moc ma w sobie głęboki, niczym niezakłócony nocny odpoczynek. Sen jest bowiem niezbędnym elementem życia każdego człowieka. Reguła ta dotyczy także dzieci, dla których spokojny sen jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju.
czytaj więcej
Strona 3 z 8


konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ