Wybierz swoją kolorystykę

Noworodek

Masaż – pielęgnacja niemowlęcia
Noworodek
Dla nowonarodzonego dziecka najważniejszym zmysłem jest dotyk. Wielki świat, w którym się znalazł, bada przez dotyk. Dzięki receptorom w skórze maluszka, dociera do niego mnóstwo informacji. Dlatego tak ważne jest okazywanie maleństwu czułości.
czytaj więcej
Twoje pierwsze dni z noworodkiem
Noworodek
W końcu Twoje dziecko jest już na świecie. Teraz powoli musisz oswajać się z nową sytuacją. Niestety pierwsze dni czy tygodnie bywają bardzo ciężkie dla młodych rodziców…
czytaj więcej
Ciemiączko
Noworodek
Maleńki, bo o powierzchni jedynie kilku centymetrów kwadratowych, delikatny fragment noworodkowej główki jest przyczyną wielu niepokojów świeżo upieczonych mam. Tymczasem ciemiączko (a dokładniej – ciemiączka) to niezwykłe cuda matki natury, dzięki którym poród jaki znamy jest w ogóle możliwy.
czytaj więcej
Kangurowanie
Noworodek
Skóra do skóry, ciało do ciała. Przez dziewięć miesięcy ciąży więź, jaka kształtuje się między matką i dzieckiem ma najbardziej intymny i fizyczny charakter. Nienarodzony maluch dosłownie zanurzony jest w organizmie matki, odżywiając się, wydalając i przyswajając tlen tylko dzięki biologicznej symbiozie, która między nimi powstaje. Nic dziwnego, że pierwsze chwile po porodzie mogą być dla noworodka traumatyczne – w jednej chwili musi zmierzyć się w wyzwaniami całkowicie nowego środowiska, tracąc jednocześnie to, co bliskie i znane. Ciało matki.
czytaj więcej
Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej
Noworodek
Każdy rodzic po urodzeniu się dziecka stara się zapewnić mu jak najlepszą opiekę i być z nim bez przerwy. Są jednak sytuacje, których nie możemy przewidzieć, ani im zapobiec. Jedną z nich jest zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, zwany też SIDS (od angielskiego Sudden Infant Death Syndrome).
czytaj więcej
Skala Apgar - pierwsza ocena Twojego dziecka
Noworodek
Przejście ze świata wewnątrz brzucha mamy do tego zewnętrznego to duży szok dla każdego noworodka. Musi ono zmienić przepływ krwi przez serce i dostosować się do niższej temperatury otoczenia. Badanie w skali Apgar to pierwszy test, jaki musi przejść Twoje maleństwo. Warto więc zastanowić się, skąd się wzięło i co tak naprawdę oznacza.
czytaj więcej
Jak dbać o pępek ?
Noworodek
Wielu rodziców, sama myśl o majstrowaniu przy pępku dziecka, przyprawia o prawdziwy zawrót głowy. Pielęgnacja kikuta pępowiny nie jest trudna, ale wymaga stosowania się pewnych zasad. Jakich? Przeczytaj.
czytaj więcej
Oczka, uszka, nosek - jak pielęgnować?
Noworodek
Każda mama pragnie, by jej maluszek był czysty i zadbany. Twarzyczka noworodka nie wymaga specjalnych zabiegów kosmetycznych. Warto tylko poznać kilka zasad jej codziennej pielęgnacji.
czytaj więcej
Urodzony w zimie
Noworodek
Pielęgnacja maluszków urodzonych w miesiącach zimowych wbrew pozorom nie zabiera wiele więcej czasu niż pielęgnacja ich „letnich” kolegów. Przy odpowiedniej wiedzy i dobrej organizacji czasu, poradzisz sobie bez najmniejszych problemów.
czytaj więcej
Oczami noworodka
Noworodek
Obraz widziany oczami noworodka jest 30 razy mniej ostry niż ten, widziany oczami dorosłych. Co dokładnie widzi Twój nowonarodzony szkrab? Przeczytaj!
czytaj więcej
Strona 2 z 3


konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ