Wybierz swoją kolorystykę

Wychowanie

Wywiad: Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?
Wychowanie
Jak obudzić w dziecku ciekawość świata? Które gry i zabawy pomagają kształtować wrodzony potencjał i zdolności dziecka ? O tym jak twórczo wspierać rozwój malucha, a czego unikać rozmawiamy z Natalią Minge, współautorką książki „Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?”.
czytaj więcej
Urok wrodzonych skłonności
Wychowanie
Psychologia odkrywa coraz to nowsze prawa rządzące naszym życiem emocjonalnym, formułując potem na ich podstawie takie a nie inne koncepcje czy metody. Są jednak teorie, które wygłaszano już w Starożytności, a które ciągle jeszcze nie straciły swej aktualności. Podział ludzi według czterech rodzajów temperamentu to jedna z nich.
czytaj więcej
Aby maluch wyrósł na optymistę
Wychowanie
Optymista wierzy, że nie ma rzeczy niemożliwych. Dzięki temu odnosi w życiu większe sukcesy niż pesymista. Możesz zadbać o to, aby już od małego, Twoje dziecko nauczyło się z optymizmem patrzeć na świat.
czytaj więcej
Pomóc dziecku w żałobie.........
Wychowanie
Śmierć bliskiej osoby jest dla każdego dziecka jednym z najbardziej bolesnych i wstrząsających doświadczeń. Jeżeli dotyczy utraty jednego z kochanych rodziców, zawsze będzie traumatyczna, a w przypadku malucha w okresie przedszkolnym pogłębiona przez fakt, że nie potrafi ono zrozumieć do końca, co się stało. Co robić i jak rozmawiać, by procesu żałoby nie zaburzać i nie pogłębiać?
czytaj więcej
Jak wspomagać pamięć i wyobraźnię małego dziecka?
Wychowanie
Sprawne funkcjonowanie pamięci i rozwój wyobraźni małego dziecka są nieodzowne w procesie kształtowania się myślenia abstrakcyjnego. Stworzenie warunków sprzyjających doskonaleniu się tych funkcji psychicznych należy do zadań rodziców. Jak pomóc maluchowi we wczesnym wieku przedszkolnym?
czytaj więcej
Dziewczyny kontra chłopaki – różnice międzypłciowe
Wychowanie
W polskim społeczeństwie stereotypowe wyobrażenie idealnej rodziny to model „2 + 2”, przy czym za doskonałe uznaje się posiadanie tzw. „parki” – synka i córeczki. Zwolennicy tego idealnego modelu argumentują, że wychowywanie chłopca i dziewczynki daje możliwość doświadczenia różnorodności, u podstaw której leżą różnice międzypłciowe. I chociaż podkreślanie dobrodziejstw z posiadania „parki” bywa przesadne, niezaprzeczalnie odmienność płci ma wpływ na rozwój dziecka i jego zachowanie.
czytaj więcej
O złości, co wszystkim szkodzi...
Wychowanie
Krzyk to pierwsze narzędzie komunikacji dziecka z otoczeniem. Maluch bardzo szybko uczy się, że gdy płacze i krzyczy, rodzice reagują. W kolejnych miesiącach i latach, do gamy doświadczanych przez małego człowieka emocji, bardzo szybko dołącza złość. I chociaż jest ona uczuciem naturalnym, gdy przybiera skrajną postać w ataku histerii, potrafi całkowicie zdezorganizować życie rodzica.
czytaj więcej
Azjatycki przepis na wychowanie
Wychowanie
„Będziesz mógł się pobawić jak odrobisz lekcje”, „nie wyjdziesz z domu, póki nie zjesz”, „nie przejmuj się, następnym razem Ci się uda”, „nie płacz, wszystko będzie dobrze”, „jesteś śliczną i kochaną córeczką”, „na pewno sobie poradzisz”. Sposobów na wychowanie jest tyle, ilu jest rodziców. Istnieją jednak pewne wzorce charakterystyczne dla danej części świata. Zobacz, jak się wychowuje w krajach azjatyckich.
czytaj więcej
Baw się, na zdrowie!
Wychowanie
Zabawa od narodzin do przedszkola stanowi nieodłączny element życia małego człowieka. Dzięki niej dziecko poznaje swoje możliwości, otoczenie i zachowania innych ludzi. Odgrywa ogromną rolę w rozwoju inteligencji dziecka i uczy zachowań w grupie. Jak zmienia się w kolejnych latach życia malucha?
czytaj więcej
Nadopiekuńczość – od dobrych chęci do zakamuflowanej agresji
Wychowanie
Troska, dawanie poczucia bezpieczeństwa i okazywanie czułości to składowe definicji miłości rodzicielskiej. Ta miłość zakłada również, że opiekę nad nowo narodzonym potomstwem sprawują dorośli, a rozwój dziecka w dużym stopniu zależy od jakości tej opieki. Czy można zatem kochać i troszczyć się o malucha za bardzo, szkodząc mu tym samym?
czytaj więcej
Strona 3 z 9


konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ