Wybierz swoją kolorystykę
   

Ciąża czy okres karmienia piersią to czas, który nie wymaga od nas zaprzestania wizyt w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Czy jednak wszystkie zabiegi są bezpieczne dla mam? Rozmawiamy z kosmetologiem: Panią Iwoną Endsminger-Fic z Instytutu Kosmetologii & SPA Cosmetic Derm w Poznaniu.Czy kobieta w ciąży może poddać się zabiegom kosmetycznym?Iwona Endsminger-Fic :

Ciąża powinna być w życiu każdej kobiety najpiękniejszym czasem,  dlatego też w czasie jej trwania nie powinno rezygnować się z wizyt w salonach kosmetycznych i ośrodkach SPA. Jednak lekarze często zalecają, aby w pierwszym trymestrze ciąży nie korzystać z zabiegów kosmetycznych i zminimalizować stosowanie wszelkich kosmetyków. Natomiast już w drugim trymestrze nie ma praktycznie takich ograniczeń - kobieta może oddać się w ręce wykwalifikowanej kosmetyczki, pod warunkiem, iż ta dobierze takie zabiegi, które są bezpieczne dla mamy i dla dziecka. Są to głównie kuracje relaksacyjne, nawilżające i ujędrniające.

 

Których zabiegów przyszła mama powinna szczególnie unikać? Na co powinna zwracać uwagę przy wyborze zabiegów pielęgnacyjnych? 

Iwona Endsminger-Fic:

Przyszła mama w szczególności powinna unikać zabiegów inwazyjnych z wykorzystaniem aparatury, prądów jak galwanizacja jonoforeza, sonoforeza, depilacji gorącym woskiem, zabiegów przy użyciu lasera, solarium, kuracji wyszczuplających i drenujących. Przy wyborze zabiegów pielęgnacyjnych powinna zwrócić uwagę na to, jakie kosmetyki będą zastosowane. Ważna jest również wiedza kosmetyczki czy też kosmetologa na temat pielęgnacji w czasie ciąży oraz czy  zabiegi wykonywane są w warunkach sterylnych a osoba je wykonująca spełnia wszystkie wymagania pod względem czystości. Myślę, że ważne jest to, aby przyszła mama nie wybierała przypadkowego salonu. Proponuję umówienie się na wcześniejszą konsultację, aby poznać kosmetyczkę / kosmetologa, oraz proponowane przez nią/niego zabiegi i kosmetyki na bazie których będą one wykonywane. Nie bez znaczenia jest także klimat jaki panuje w salonie – w końcu tutaj przyszła mama powinna się czuć wyjątkowo.

 

Jakie substancje zawarte w preparatach są szkodliwe dla kobiet w ciąży i jej nienarodzonego dziecka? 

Iwona Endsminger-Fic :

Do substancji szkodliwych zawartych w kosmetykach, jakie nie powinny stosować kobiety w ciąży należą:
- Wit A i jego pochodne
- Tetracykliny i jego pochodne
- Kwas salicylowy i jego pochodne
- Kwasy AHA
- Hydrochinon w kremach wybielających
- Kofeina
- Niebezpieczne konserwanty np. trichosan ( w mydłach antybakteryjnych)
- Olejek bergamotkowy, rozmarynowy
- duże ilości amoniaku w farbach do włosów

 

Z jakimi problemami skórnymi najczęściej spotykają się kobiety w ciąży?Iwona Endsminger-Fic :

Ciąża jest okresem, kiedy skóra kobiety wymaga szczególnej troski. Staje się bowiem nadwrażliwa, przesuszona, pojawiają się przebarwienia. Dodatkowym problemem są pojawiające się rozstępy oraz liczne zmiany naczyniowe szczególnie w okolicy ud i łydek. Dlatego, aby choć w części zapobiec tym defektom, należy już w czasie ciąży dbać o swoje ciało i twarz.

 

Na pielęgnacji których obszarów ciała powinna się skupiać kobieta w ciąży aby jej ciało po porodzie szybko odzyskało dawną jędrność i sprężystość? Jakie kosmetyki powinny znaleźć się obowiązkowo w kosmetyczce przyszłej mamy?Iwona Endsminger-Fic :

Kobieta w ciąży powinna całościowo dbać o swoje ciało i włosy, ze szczególnym uwzględnieniem tych partii, które  w szczególny sposób są narażone teraz na zmiany. Mam na myśli twarz, uda, pośladki, brzuch i piersi. W kosmetyczce przyszłej mamy obowiązkowo powinny znaleźć się kremy i maseczki odżywczo - nawilżające na twarz szyję i dekolt, balsam nawilżająco ujędrniający do całego ciała i biustu, oliwka  natłuszczająca oraz delikatny peeling do całego ciała.

 

Ile czasu od porodu powinno upłynąć, zanim młoda mama przyjdzie do gabinetu kosmetycznego?

Iwona Endsminger-Fic :

W zasadzie jest to uzależnione od tego, czy mama karmi piersią, jak się czuje po porodzie i z jakich zabiegów chciałaby skorzystać. Z pewnością  pierwszymi zabiegami dla mamy karmiącej powinny być zabiegi pielęgnacyjne czyli nawilżające, odświeżające oraz relaksacyjne. Na wszelkie zabiegi bardziej inwazyjne kobieta powinna poczekać do zakończenia karmienia piersią . Natomiast jeśli mama piersią nie karmi to należy poczekać z intensywnymi i inwazyjnymi zabiegami kilka tygodni, aż ciało wróci do równowagi. Dlatego też bardzo ważnym elementem łączącym zabiegi kosmetyczne będzie odpowiednia dieta oraz świeże powietrze i  wypoczynek.

Dziękujemy za rozmowę

iwona endsminger-ficIwona Endsminger-Fic– kosmetolog, absolwentka wydziału promocji zdrowia na Akademii Medycznej w Poznaniu.  Od ponad 15 lat działa w branży kosmetyki i medycyny estetycznej, prowadzi własny salon kosmetyczny w Poznaniu specjalizujący się w zabiegach opartych na dermokosmetykach (www.CosmeticDerm.pl).  Prowadzi zajęcia z zakresu kosmetologii w szkołach kosmetycznych. Doświadczenia i umiejętności branżowe zdobywane i doskonalone są na licznych szkoleniach,  kursach oraz konferencjach.poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ