Wybierz swoją kolorystykę
   
Jeśli myślisz, że po porodzie metodą cesarskiego cięcia już nigdy nie włożysz bikini, jesteś w błędzie! Jak dbać o bliznę po porodzie, by szybko i dobrze się zagoiła? Oto kilka porad.

Blizna po cesraskiem cięciu dzięki właściwej pielęgnacji zagoi się i będzie praktycznie niewidoczna.

Rana po cesarskim cięciuZazwyczaj cięcie cesarskie wykonywane jest tuż nad spojeniem łonowym. Blizna przeważnie ma długość ok. 8 cm i jest w takim miejscu, by łatwo można było ukryć ją pod bielizną.

W czasie pobytu w szpitalu, to pielęgniarki zajmują się odpowiednią pielęgnacją rany. Często zmieniany opatrunek zapobiega zakażeniu rany i przyspiesza jej prawidłowe gojenie. Rana zawsze powinna być sucha i czysta. Do przemywania rany najlepsza jest woda z szarym mydłem lub środkiem do higieny intymnej. Jeśli lekarz tak zaleci, do czasu zdjęcia szwów można przemywać ranę spirytusem lub innym środkiem odkażającym. Po zdjęciu szwów, najczęściej w 8. dobie po porodzie, nadal należy dbać o ranę i utrzymywać ją w czystości. Jeżeli odczuwasz duży ból w miejscu cięcia, poproś lekarza o środki przeciwbólowe, które możesz brać podczas karmienia. Jak po każdej operacji, tak i po cesarskim cięciu, po kilku dniach ból powinien ustąpić. Podczas kichania lub kaszlu, przyłóż poduszkę do brzucha. Dzięki temu napięte mięśnie będą mniej bolały.

Pielęgnacja w domuPo powrocie do domu, przemywaj ranę co najmniej dwa razy dziennie. Podczas kąpieli w domu, możesz nadal zabezpieczać ranę wodoodpornym plastrem. Jednak, kiedy blizna ładnie się już zagoi, nie ma takiej potrzeby. Najlepiej będzie, gdy zrezygnujesz na ten czas z kąpieli na rzecz prysznica. Po wyjściu z wody, wytrzyj dokładnie bliznę jednorazowym ręcznikiem. Ubieraj się także w bawełniane ubrania i bieliznę, by skóra mogła oddychać i prawidłowo się goić.

Kiedy blizna ładnie się zagoi, można zacząć smarować ją specjalnymi maściami na blizny (np. Cepan lub Contratubex). Najczęściej mają w swoim składzie wyciąg z cebuli, który rozjaśnia miejsce po przecięciu skóry. Przy okazji nakładania maści, możesz także delikatnie masować skórę kolistymi ruchami, co poprawi jej elastyczność i krążenie. Dzięki temu maść będzie miała lepsza skuteczność. Takie preparaty uelastyczniają także skórę i sprawiają, że blizna staje się płaska i niemal niewidoczna.

Gdy coś jest nie takKiedy blizna bardzo boli, pojawi się ropna wydzielina z rany lub stan gorączkowy, skontaktuj się z lekarzem. Mogło dojść do zakażenia rany.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ