Wybierz swoją kolorystykę
   
Bycie szczęśliwym rodzicem, który dba o rozwój dziecka nie zapominając przy tym o sobie, swoich uczuciach i pasjach to recepta na dobre wychowanie młodego człowieka.

Krystyna Łukawska w książce ,,Szczęśliwi rodzice- szczęśliwe dzieci” skupia się na 6 obszarach: jak nie powielać błędów swoich rodziców, jak nauczyć się akceptować swoje uczucia, jak zadbać o siebie, jak pomóc dziecku rozwijać jego naturalny potencjał, jak wymagać i nie ranić oraz jak budować szczęście rodzinne.
Autorka radzi, jak radzić sobie z własnymi emocjami, strachem, a także wskazuje drogę, którą powinni iść rodzice, by wychować szczęśliwe dziecko. Poprzez stawianie odpowiednich pytań zachęca do zastanowienia się nad własnymi przeżyciami i emocjami oraz do współodczuwania z dzieckiem jego emocji. Również nasze doświadczenia z dzieciństwa oraz model wychowania wpływają na całe nasze życie. Stawianie sobie odpowiednich pytań także w tej dziedzinie pozwoli na zrozumienie motywacji naszych rodziców, czy wyzwolenie się spod wpływu wpojonych zachowań i oczekiwań. Miłości uczymy się od swoich rodziców, dlatego ważne jest by wsłuchać się we własne wspomnienia i przeżycia. Dzięki temu można uniknąć powielania błędów własnych rodziców, także związanych z wyrażaniem miłości i mówieniem ,,kocham cię”.
,,Na miłości i akceptacji rodzica dziecko buduje wiarę w siebie”.

Ważne jest również, by między pracą a domem znaleźć odpowiedni czas dla siebie i swoich potrzeb. Należy myśleć o sobie z szacunkiem i przyjaźnią, pozwolić sobie pomagać, a także dbać o równowagę między pracą a odpoczynkiem. Wieczór z książką, spacer w lesie czy odprężająca kąpiel na pewno przywróci energię i zmotywuje do dalszego działania.
,,Dopóki nie zadbamy o siebie, będziemy mieć pretensje do innych, że nie dość dbając nas. Dbając o siebie, uczymy dziecko, że dobrze jest przejmować swoimi problemami. Dbając o siebie, dbamy też o nasze dzieci.”

Szczególną uwagę autorka poświęca praktyce uważności - mindfulness. Ćwiczenie polega na miarowym oddechu, skupieniu się na nim i obserwacji własnego ciała. To ćwiczenie można wykonywać w zależności od potrzeb- 5 minut lu nawet pół godziny. Różne warianty tego ćwiczenia skupiają się na przypatrywaniu własnym myślom, wrażeniom i uczuciom z odpowiednim dystansem, jak podczas oglądania filmu. Ważne, by uświadomić sobie, co się aktualnie czuje, by móc wyrażać własne uczucia i rozwijać swoje piękno wewnętrzne.

Krystyna Łukawska - absolwentka Instytutu Psychologii UW, licencjonowany psychoterapeuta kliniczny. Zajmuje się psychoterapią indywidualną, prowadzi warsztaty rozwoju osobistego dla kobiet, rodziców oraz osób cierpiących z powodu bólu i paniki. Od 20 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, regularnie przyjeżdża do Polski, by prowadzić zajęcia dla kobiet i rodziców.

Więcej informacji na temat poradników znajdziecie na stronie Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ