Wybierz swoją kolorystykę
   
Statystyki przerażają: wg badań prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza, seksuologa, co 7 dziecko przed ukończeniem 15 roku życia jest molestowane seksualnie. Ofiarami pedofilii są częściej dziewczynki niż chłopcy.

Wykorzystywanie seksualne nieletnich to wciaż poważny problem o którym na szczęście mówi się coraz więcej. Na szczęście problem molestowania seksualnego dzieci w ostatnich latach nagłośniono. Media wydały wojnę pedofilom. Coraz więcej mówi się i pisze o tym przerażającym zjawisku. Niestety wciąż jeszcze wielu pedofilów pozostaje bezkarnych. Czasem ciężko udowodnić im winę, a czasem po prostu dorośli nie chcą uwierzyć dziecku, posądzając je o zbyt wybujałą wyobraźnię. Dlatego nigdy nie złość się, gdy syn czy córka zrobi coś złego, ale wytłumacz dlaczego konkretne zachowanie jest złe. Dzięki temu dziecko będzie Ci ufało i powie, gdy w jego życiu zacznie się dziać coś niepokojącego.

Jak możesz ochronić swoje dziecko przed pedofilem?- ucz, że seks jest naturalnym zachowaniem bliskich, dorosłych sobie osób (mama-tata ale nigdy dorosły-dziecko). Przekazywaną wiedzę dostosuj zawsze do wieku dziecka .

- spraw, aby nauczyło się mówić Ci bez wstydu o „tych sprawach”.

- wytłumacz, że seksem jest nie tylko nagość, ale także dotyk czy słowo.

- pokaż dziecku w jaki sposób można je dotykać i wskaż strefy ciała, których nie wolno nikomu dotykać.

- opowiadaj o konkretnych, a nie abstrakcyjnych zdarzeniach.

- pamiętaj, że dziecko jest z natury ufne i może nie zrozumieć złych intencji dorosłych. Wprowadź zakaz przyjmowania prezentów, zaproszeń od obcych.

- zachęć dziecko do opowiadania o wszystkim, co wyda mu się podejrzane w jego otoczeniu, oraz o nieostrożnych zachowaniach jakie zaobserwowało u innych dzieci.

Jak rozpoznać, że dziecko jest wykorzystywane seksualnie?Jest klika sygnałów które mogą (ale nie muszą!) świadczyć o tym, iż dziecko stało się ofiarą pedofila:

- dziecko z niewiadomych przyczyn staje się bardzo nieufne (nawet w stosunku do rodziców).

- rysuje intymne części ciała.

- w charakterystyczny sposób bawi się lalkami, pluszakami (odgrywa scenki, których sam doświadczył).

- w nieokreślonych przyczyn jest smutne, apatyczne a nawet agresywne.

- zaczyna obgryzać paznokcie, moczy się w nocy, ma koszmary senne.

- ma ślady fizyczne na ciele (siniaki, obtarcia, zwłaszcza w okolicach miejsc intymnych).

- zaczyna używać słów o charakterze seksualnym.

- unika kontaktu fizycznego nawet z rodzicami (nie chce się przytulać, łaskotać itp.).

Bądź czujny, ponieważ wykorzystywane seksualnie dzieci praktycznie zawsze wysyłają sygnały powiadamiające otoczenie o tragedii, jaka rozegrała się w ich życiu. Brak reakcji może doprowadzić do katastrofy. Ofiary finalnie najczęściej mają kłopoty w szkole, uciekają z domów, wpadają w nałogi, mają zatargi z prawem. Bez pomocy psychologa, w przyszłości mogą unikać stosunków seksualnych, odczuwać strach przed założeniem rodziny, w skrajnych przypadkach sami stają się pedofilami.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ