Wybierz swoją kolorystykę
   
Becikowe to inaczej jednorazowa zapomoga w wysokości 1000 pln z tytułu urodzenia dziecka. Od dnia 1 stycznia 2012 roku zmieniły się zasady jego przyznawania.

Becikowe w roku 2012 uległo nieznacznym zmianom, warto się z nimi zapoznać. Becikowe przyznawane jest rodzicom dziecka, bez względu na to czy są małżeństwem czy żyją w wolnym związku.  Przysługuje ono również matce lub ojcu, który wychowuje dziecko samotnie. Co ważne, becikowe otrzymuje tylko jedno z rodziców lub prawny opiekun malucha. O becikowe może się również ubiegać opiekun faktyczny dziecka, jeśli zapomoga nie została przyznana rodzicom lub opiekunowi prawnemu (w takiej sytuacji becikowe przysługuje do czasu, kiedy dziecko ukończy 1 rok życia). Becikowe otrzymują obywatele polscy oraz cudzoziemcy. Uwaga: zapomogi nie otrzyma rodzic, jeśli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka.

Warunki przyznawania becikowego (weszły w życie 01 stycznia 2012 i obejmują kobiety, które zaszły w ciąży już w kwietniu 2011 i później):

-Warunkiem otrzymania becikowego jest przedłożenie dokumentu, iż matka była pod opieką lekarza najpóźniej od 10 tygodnia ciąży i poddawała się regularny badaniom, to jest minimum jeden raz w każdym trymestrze. Opieka jakiej musi podlegać ciężarna może przyjąć formę podstawowej opieki zdrowotnej, leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych. Oczywiście nie stosuje się tego wymogu w stosunku do osób, które są prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka.

-Rodzice ubiegający się o becikowe mają 1 rok na złożenie wniosku w tej sprawie. Jeśli kobieta urodziła w 2011 roku ale z wnioskiem zgłosi się w 2012 roku, to będzie musiała spełnić nowe kryteria.

-Do wniosku o becikowe należy dołączyć: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (lub inny dokument, który potwierdza datę urodzenia malca), dokument tożsamości osoby ubiegającej się o zapomogę oraz koniecznie zaświadczenie iż na dziecko nie zostało pobrane już becikowe przez drugiego z rodziców. Dokumenty należy złożyć w urzędzie gminy lub lokalnym ośrodku pomocy społecznej.

-W tym roku prawdopodobnie czekają nas zmiany w kwestii przyznawania becikowego w stosunki do rodzin, których roczny dochód przekroczy 85 000 zł. Takim rodzinom becikowe nie będzie przysługiwało. Jednak ta zmiana na dzień dzisiejszy (tj. 16.01.2012) nie została jeszcze uchwalona.


poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ