Wybierz swoją kolorystykę
   
Ból pleców spowodowany rosnącym brzuszkiem może szczególnie dokuczać kobietom mało aktywnym fizycznie.Rosnący brzuszek, zmiana środka ciężkości, więcej kilogramów – to wszystko sprawia, że nieświadomie zmieniasz postawę i inaczej się poruszasz. Jeśli do tej pory dbałaś o kręgosłup i nie miałaś z nim problemów, ciąża nie powinna tego zmienić. Jeśli jednak nie jesteś osobą aktywną fizycznie, masz skrzywienie bądź zaniedbywałaś kręgosłup, możesz odczuwać bóle w dole pleców.

Nawet jeśli nie odczuwasz dyskomfortu związanego z bólem pleców, ważne, abyś wdrożyła kilka zasad przy codziennych czynnościach. Zwiększy to szanse, że nie poznasz jak dokuczliwy potrafi być ból kręgosłupa w ciąży. Jeśli już ta przykra dolegliwość Cię dopadła, tym bardziej stosuj poniższe zasady a być może pozbędziesz się niepotrzebnego kłopotu.

Oto kilka prostych ale ważnych zasad:


  • Przy codziennej toalecie, nie garb się nad umywalką czy wanną. Zawsze stawaj w niewielkim rozkroku, na lekko ugiętych nogach. Ciężar ciała rozkłada się wówczas równomiernie i nie rozciąga dodatkowo mięśni brzucha.
  • Podczas prasowania, gotowania czy wykonywania innych czynności związanych ze staniem w miejscu, opieraj zawsze naprzemiennie jedną z nóg o jakiś przedmiot, tak by była ona trochę wyżej. Odciąży to plecy, gdyż ciężar ciała jest wówczas równo rozłożony a wygięcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest znacznie mniejsze.
  • Najlepiej abyś w ciąży nie dźwigała żadnych ciężarów. Jeśli jednak musisz podnieść coś cięższego, zawsze rób to, jakby z przysiadu. Kucaj, uginając nogi, nigdy nie schylaj się, garbiąc. To dodatkowo obciąża kręgosłup i może prowadzić do bólu. Kiedy kucasz a później podnosisz się, rozkładasz dodatkowo ciężar na nogi.
  • Najlepszą pozycją do snu dla kobiet w ciąży jest leżenie na boku. Dodatkową ulgę przynosi poduszka między nogami i ugięta noga, ta która jest na górze. Wstając z łóżka, zawsze rób to z leżenia na boku, nigdy na plecach, gdyż to bardzo obciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
  • Staraj się unikać wszelkich prac domowych, przy których musisz unosić ręce do góry i wyprężać się ku górze. Nigdy nie stawaj na palcach. Jeśli musisz po coś sięgnąć wysoko, wejdź na jakiś mebel, lecz pamiętaj by był niski i stabilny.
  • Nie siedź za długo w jednej pozycji, ponieważ może się to przyczynić do napięcia pleców i powodować ból.
  • Nie chodź na wysokich obcasach, nawet jeśli do tej pory to było Twoje ulubione obuwie. W ciąży w takich butach możesz się źle poruszać, przez co niepotrzebnie obciążysz plecy. Maksymalna wysokość obcasa to 1,5 cm. Najwygodniejsze będzie wygodne, sportowe obuwie.
  • Zdrowo się odżywiaj - zbędne kilogramy w ciąży także obciążają kręgosłup. Pamiętaj, że w ciąży potrzebujesz zaledwie 20 procent więcej kalorii, bynajmniej nie pochodzących ze słodyczy. Ważne co jesz a nie ile jesz. Słodycze zastąp owocami i warzywami, będzie to z korzyścią nie tylko dla pleców, lecz także dla maleństwa.
  • Dużo się ruszaj. Dobra kondycja bardzo pomaga zapobiegać bólom kręgosłupa. Codzienny spacer lub pływanie bardzo dobrze Ci zrobią. Wpłyną pozytywnie nie tylko na Twój układ kostno-stawowy, lecz także na dobre samopoczucie.

Jeśli będziesz stosować powyższe wskazówki, istnieje duża szansa, iż ominie Cię ta niegroźna, lecz niewątpliwie dokuczliwa dolegliwość.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ