Wybierz swoją kolorystykę
   
eMaluszki.pl objęły patronatem akcję promującą wśród kobiet pełną abstynencję od alkoholu w trakcie ciąży. Aplikacja facebookowa „W ciąży nie piję!”, dostępna pod tym adresem: link do aplikacji, to zbiór filmów wideo obrazujących negatywne dla płodu skutki spożywania alkoholu. Aby wesprzeć fundację FASTRYGA wystarczy wysłać krótki filmik o skutkach spożywania alkoholu znajomym, a za każde zaproszenie Kampania Piwowarska przekaże 0,02 zł na konto fundacji.

Patronat medialny kampanii Na temat picia alkoholu w trakcie ciąży pisaliśmy już wielokrotnie na łamach naszego portalu, jednak pragniemy przypomnieć jakie konsekwencje może nieść ze sobą spożywanie alkoholu w ciąży oraz czym jest alkoholowy zespół płodowy.
Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) występuje u niektórych dzieci, których matki są uzależnione od alkoholu lub go nadużywają podczas ciąży. Powoduje on szereg anomalii genetycznych i wad wrodzonych m.in. zahamowanie wzrostu w okresie płodowym i noworodkowym, zniekształcenia twarzy oraz nieprawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego. Szacuje się, że alkoholowy zespół płodowy występuje z częstością od 0,5 do 3 przypadków na 1000 urodzeń.
Dowody naukowe potwierdzają, że spożywanie dużych dawek alkoholu w ciąży wiąże się z poważnym ryzykiem zaburzeń u dziecka, trwających przez całe życie. Gdy kobieta w ciąży spożywa alkohol, dostaje się on do jej krwiobiegu, łożyska oraz do krwi płodu. Może to wpłynąć na jego rozwój oraz doprowadzić do Poalkoholowego Uszkodzenia Płodu (FASD). Nie wszystkie kobiety uzależnione od alkoholu lub go nadużywające rodzą dzieci z FAS. Za wady wrodzone odpowiedzialne są także inne czynniki m.in. sposób odżywiania, wiek, palenie papierosów oraz zażywanie narkotyków.
Oprócz Alkoholowego Zespołu Płodowego spożywanie alkoholu w ciąży może powodować inne komplikacje u płodu - wady serca i nerek, upośledzenie słuchu i wzroku, rozszczep wargi oraz inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu oraz ośrodkowego układu nerwowego.

Kobiety w ciąży powinny unikać alkoholu – nawet w małych ilościach!

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ