Wybierz swoją kolorystykę
   
Ciąża to piękny i wyjątkowy okres w życiu kobiety, pod warunkiem, że wszystko przebiega pomyślnie. Niestety co piąta kobieta ma trudności z donoszeniem ciąży. Jeśli będziesz pod stałą opieką lekarską, istnieje duża szansa, że mimo komplikacji urodzisz zdrowe dziecko.

Nawet jeśli wystąpi ciąża zagrożona kobieta ma szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Słysząc od lekarza słowa: "ciąża zagrożona" - denerwujesz się. Taka diagnoza nie może oznaczać nic dobrego. Lecz nie musi też od razu przekreślać Twojego szczęścia. Czasami trzeba trochę powalczyć, aby finał był pomyślny. Stała opieka lekarska, czasami kilka miesięcy na oddziale patologii ciąży, bądź miesiące spędzone we własnym łóżku – to wszystko zwiększa szanse, aby dziecko przyszło zdrowe na świat.

Współczesna medycyna coraz lepiej potrafi diagnozować niebezpieczeństwa ciężarnej i płodu oraz skutecznie je leczyć. Zdarza się jednak, iż wszystkie starania nie przynoszą pożądanego skutku. Nie myśl jednak o takich rzeczach. Pozytywne myślenie to połowa sukcesu. Przedstawiamy najczęstsze przyczyny zagrożonej ciąży.

Problemy z łożyskiemZagrożeniem dla ciąży jest łożysko przodujące, czyli zasłaniające częściowo lub całkowicie ujście macicy, przez co uniemożliwia dziecku przyjście na świat drogami natury. Fakt ten można stwierdzić podczas badania USG. Jeśli dowiedziałaś się o tym na początku ciąży, do rozwiązania sytuacja może się jeszcze zmienić. Wraz z rozwojem, łożysko może zmienić swoje położenie. Jeśli tak się nie stanie, czeka Cię cesarskie cięcie.
Drugim zagrożeniem związanym z łożyskiem, jest jego przedwczesne odklejenie się. Jest to o tyle niebezpieczne, iż przestaje ono wówczas dostarczać dziecku niezbędnych składników odżywczych oraz tlenu. Objawami odklejania się łożyska jest krwawienie z dróg rodnych, osłabienie, ból w dole brzucha.

Wadliwa budowa szyjki macicySzyjka macicy jest wąska i szczelna, jej rozwieranie powinno nastąpić dopiero tuż przed terminem porodu. Zdarza się jednak, że z natury jest za szeroka i może stanowić zagrożenie przedwczesnego porodu. Aby temu zapobiec, lekarz może zastosować jedną z dwóch metod. Pierwsza to założenie specjalnego szwu szyjkowego, co można wykonać tylko w szpitalu, najczęściej do końca 6 miesiąca. Drugą możliwością jest założenie specjalnego krążka, co można zrobić w gabinecie. Zostaje on usunięty po 37 tygodniu ciąży. Przed każdym z zabiegów musisz zbadać (za pomocą posiewu), czy w szyjce macicy nie ma niebezpiecznych bakterii.

Konflikt serologicznyMoże przytrafić się kobiecie, mającej grupę krwi Rh(-), gdy dziecko ma krew Rh(+). Polega to na tym, iż organizm kobiety traktuje płód jak ciało obce i próbuje je zniszczyć, wytwarzając przeciwciała niszczące czerwone krwinki u płodu. Dzięki współczesnej medycynie, nie stanowi to już tak dużego problemu jak kiedyś. Ciężarnej podaje się preparat, dzięki czemu dziecko jest chronione przed uszkodzeniem.

Zbyt niski poziom progesteronuProgesteron pomaga najpierw w zagnieżdżeniu się zarodka w macicy (pod jego wpływem dochodzi do zgrubienia i rozmiękczenia błony śluzowej macicy), a następnie w utrzymaniu ciąży, powstrzymując wydzielanie w organizmie oksytocyny, wywołującej skurcze porodowe. Jeśli poziom tego hormonu jest zbyt niski, zarodek może mieć problem z zagnieżdżeniem, może dojść do naturalnego poronienia bądź też do przedwczesnego porodu.
W takim przypadku lekarz przepisuje tabletki zawierające progesteron, które zazwyczaj stosuje się do 18 tygodnia ciąży. Po tym okresie odpowiedzialność za gospodarkę hormonalną przejmuje łożysko.

Infekcje dróg rodnych i moczowychOdpowiednia flora bakteryjna chroni drogi rodne i moczowe przed niebezpiecznymi bakteriami, które w czasie ciąży mogą zagrozić ciężarnej lub dziecku. Zakażenie może doprowadzić nawet do poronienia. W celu skutecznego leczenia, trzeba zrobić posiew z szyjki macicy (zakażenie szyjki macicy) lub badanie i posiew moczu (zakażenie dróg moczowych). W zależności jakie będą wyniki, lekarz przepisze odpowiednie leki. Mogą to być tabletki doustne bądź globulki dopochwowe. W niektórych przypadkach konieczny będzie antybiotyk.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ