Wybierz swoją kolorystykę
   
Rodzina to miejsce, w którym wszyscy powinni czuć się dobrze. Niestety, to również miejsce, gdzie rodzą się konflikty i ścierają różne interesy. Jesper Juul, doświadczony pedagog i terapeuta rodzinny, w swojej nowej książce „Twoja kompetentna rodzina” dzieli się refleksjami na temat najczęstszych problemów rodziców i dzieci: agresji, niewłaściwej komunikacji, konfliktów przy stole, zachwiania życzliwych relacji oraz braku właściwego przywództwa dorosłych.

Książka dostarcza odpowiedzi na pytania: Co mówi o nas zachowanie naszych dzieci? Dlaczego dorośli muszą się stale rozwijać? Jak być dobrym przywódcą w rodzinie? Jakiego zainteresowania potrzebują dzieci? Co jest ważniejsze: samodzielność czy posłuszeństwo? „Życie z dziećmi w rodzinie nie polega na tym co potocznie nazywamy wychowaniem. Decydująca jest jakość indywidualnego i wspólnego życia dorosłych. Życie dorosłych ma większy wpływ na dzieci niż jakiekolwiek świadome próby i metody wychowawcze.”

Bogate doświadczenie terapeutyczne umożliwiło Juulowi sformułowanie nowego paradygmatu w dziedzinie wychowania. Został on zaprezentowany w jego poprzednich książkach „Twoje kompetentne dziecko” oraz „NIE z miłości”, które szybko stały się światowymi bestsellerami. Metoda łączy zarówno elementy wychowania autorytarnego, opierającego się na sztywnych normach i zasadach, jak i tzw. wychowania bezstresowego dającego dziecku swobodę działania. Jak pisze autor: „Najwięcej nadziei pokładamy w wychowaniu, w którym rodzice stanowią dla dziecka autorytet, ale nie są autorytarni. W którym uznają swoją władzę i nie unikają wiodącej roli w rodzinie, ale dbają o integralność dzieci.”

Książka zachęca do zrozumienia indywidualnych zachowań dzieci i daje wskazówki jak zbudować zdrowe i pozytywne relacje z nimi. Relacje partnerskie, umożliwiające traktowanie naszych podopiecznych jak kompetentne osoby mające swoje potrzeby oraz odczucia. Radzi aby komunikować się z dziećmi w pierwszej osobie, podkreślać swoje oczekiwania oraz uczyć się na własnych błędach. „Najpierw trzeba poznać własne dzieci i siebie samych jako rodziców. Wychowanie jest uczeniem się przez praktykę (learning by doing) i szukaniem własnej drogi. Dzieci nie potrzebują doskonałych rodziców, ale autentycznych ludzi z krwi i kości, którzy może nie wiedzą wszystkiego, ale za to są stale gotowi, żeby się rozwijać.”

Jesper Juul (ur. 1948) - duński terapeuta rodzinny i pedagog, europejski autorytet w dziedzinie wychowania dzieci. Kieruje siecią poradni wychowawczych Family-Lab International w ponad piętnastu krajach świata. Prowadzi wykłady, seminaria i warsztaty dla rodziców. Studiował historię, filozofię i historię idei na Uniwersytecie w Aarhus. Już w czasie studiów pracował w opiece społecznej. Na jednym z kursów dokształcających poznał amerykańskiego psychiatrę Waltera Keplera, z którym nawiązał bliską współpracę. W 1979 roku założyli Skandynawski Instytut Kemplera, którym kształcili przyszłych pedagogów. Po kilku latach Juul przejął kierowanie Instytutem i sprawował tę funkcję aż do 2004 roku. Jego celem jest niesienie pomocy rodzicom i dzieciom poprzez popularyzowanie idei wychowania opartej na wzajemnym szacunku wszystkich członków rodziny.

Książkę można zakupić na aukcjach Wydawnictwa MiND bez kosztów przesyłki. Więcej informacji na temat książki na stronie Wydawnictwa MIND.


poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ