Wybierz swoją kolorystykę
   
Gdy Twoje dziecko prosi: „Mamusiu, jeszcze godzinkę…”, nie masz się czym martwić, czy lepiej zachęcić żeby pograło na podwórku w prawdziwą, a nie wirtualną piłkę? Zobacz, jak Twój maluch spędza czas w Internecie i jak zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo w sieci.

Rozwój dziecka można także stymulować poprzez właściwie dobrane programy komputerowe.

Bajki, gry i konkursyTo z nich najczęściej korzystają maluchy. Jak wynika z badania „Dzieci w necie”, zorganizowanego przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych (IIBR) i Gemius dla At Mediów, 2/3 przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat korzysta z Internetu częściej niż raz w tygodniu, a jednorazowa sesja w sieci trwa średnio 45 minut. Dzieci w wieku 7-14 lat są jedną z trzech najszybciej rozwijających się grup wiekowych w sieci (tak wynika z badania przeprowadzonego przez instytut Megapanel PBI/Gemius na najmłodszej z badanych przez siebie kategorii wiekowych). W tej grupie internautów przeważają chłopcy – 56%, jednak to dziewczynki spędzają w Internecie więcej czasu – 14 godzin miesięcznie (o 6 godzin więcej niż chłopcy). At Media i IIBR ukazało różnice w korzystaniu z Internetu między chłopcami i dziewczynkami. Dziewczynki już w wieku 7-9 lat są aktywne w społecznościach i częściej wyszukują w sieci informacji o swoich idolach. Dzieci najwięcej czasu poświęcają portalom o tematyce związanej z kulturą i rozrywką, e-commerce, społecznościom, a także stronom dla dorosłych. Gier w Internecie używa 80% internautów z kategorii wiekowej 7-14 lat, natomiast video – 2/3.

Pierwsze kroki w InternecieWłaściwie nie ma określonego wieku, w którym można zapoznać malucha z Internetem. Jedno jest pewne – nie należy pozostawiać z tym dziecka samego. Badania przeprowadzone na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje pokazują, że niemal połowa dzieci przed 9 rokiem życia zaczyna sama korzystać z Internetu. Warto zacząć od wspólnego przeglądania stron poświęconych dzieciom. Kilkulatki nie powinny surfować i korzystać z gier więcej niż raz, dwa razy na tydzień.

Plusy i minusyInternet daje dzieciom wiele możliwości i jeśli tak jak w podejściu do wszystkiego zachowamy zdrowe i rozsądne podejście, to czas spędzony w sieci może być przyjemny, bezpieczny a zarazem owocny. W Internecie jest mnóstwo gier edukacyjnych – dzięki nim dziecko może się uczyć przez zabawę cyfr, liter, kolorów, może rozwijać logiczne myślenie, ćwiczyć zdolność zapamiętywania i refleks. Również gry mające służyć rozrywce, jeśli umiejętnie się z nich korzysta, mogą wzbogacić dziecko o pozytywne umiejętności. Trzeba cały czas mieć rękę na pulsie, bo co za dużo, to niezdrowo. O negatywne skutki spędzania czasu w Internecie nie trudno. Należy się niepokoić, gdy dziecko zaniedbuje obowiązki, ma zaburzenia nastroju, jest rozdrażnione i agresywne, woli świat wirtualny od rzeczywistego. Inne zagrożenia, które mogą spotkać dziecko w sieci, to wypływające od innych użytkowników, którym niekoniecznie zależy na dobru Twojego dziecka. Oto one:
-kontakt z pedofilami,
-wirusy komputerowe,
-kradzież danych osobowych,
-materiały nasycone przemocą,
-pornografia.

Jak zapewnić bezpieczeństwo?1)Wspólnie z dzieckiem surfuj po Internecie. Rozmawiaj, pokazuj, tłumacz, uzmysławiaj dziecku różnice między światem wirtualnym i rzeczywistym, uświadamiaj o zagrożeniach, pokaż wartościowe strony.
2)Ustal, kiedy i jak długo dziecko może spędzać czas w Internecie.
3)Zrób listę stron, z których może korzystać Twój maluch.
4)Postaw komputer w widocznym dla Ciebie miejscu. Zerkaj, kontroluj, co robi Twoje dziecko. Okaż zainteresowanie tym, co dziecko chce Ci pokazać.
5)Zwróć uwagę dziecku, by nigdy nie podawało swoich danych osobowych, nie wysyłało zdjęć, nie odpowiadało na spam, miało świadomość, że nie jest w sieci anonimowe, aby nie było bezkrytyczne wobec innych użytkowników Internetu, którzy niekoniecznie są kimś, za kogo się podają, aby informowało Cię o niepokojących wiadomościach, które dostaje od nieznanych nadawców i wulgarnych treściach, z którymi przypadkowo się zetknie.
6)Pamiętaj o programie antywirusowym i zaporze sieciowej, bezpiecznej przeglądarce internetowej (np. Alladyn), używaj filtru antyspamowego i programów wspomagających kontrolę rodzicielską.
7)Zadbaj o to, by dziecko szanowało innych internautów i wiedziało, jakie mogą być konsekwencje pozornie niewinnych żartów.

Polecane strony dla dzieci:

http://www.sieciaki.pl/
http://wierszykidladzieci.pl/
http://dopasuj.pl/
http://xn--odgosy-5db.pl/
http://bajkidladzieci.net/
http://rodzice.net/news/zagadki-dla-dzieci/

Więcej na: http://stronydladzieci.pl/

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ