Wybierz swoją kolorystykę
   
Zapewne kilka razy się zastanowisz zanim wybierzesz jego niż nią. One mają przewagę liczebną nad nimi, oni – przez utarte wzorce kulturowe trochę utrudniony start. Przełam stereotypy! Facet – niania wcale nie musi być gorszy od kobiety!

Mężczyzna jako niania może się sprawdzić równie dobrze jak niania-kobieta.

Opiekun kontra opiekunkaPłeć jest jednym z czynników, który warunkuje podporządkowanie człowieka do odgrywania określonej roli w społeczeństwie. W ten sposób, gdy myślimy „kobieta” to widzimy ją spełniającą domowe obowiązki i …trzymającą dziecko na rękach. Słowo „mężczyzna” utożsamiamy z pracą na rzecz całej rodziny, siłą, odwagą. Do utrwalania takiego pojmowania roli kobiety i mężczyzny przyczyniają się również badania naukowe, według których kobieta dzięki wrażliwości, empatii i wrodzonej intuicji świetnie się sprawdza w roli opiekunki do dziecka. A co ma do zaoferowania mężczyzna –opiekun? Z pewnością inne, ale równie cenne zalety: duża aktywność psychofizyczna, zdecydowanie, nastawienie na działanie także są potrzebne do odpowiedniego rozwoju dziecka.

Mężczyzna? Niezastąpiony!Ponieważ ogłoszeń opiekunów nie jest wiele, nie znaczy, że nie zwraca się na nie uwagi. Wręcz przeciwnie – mężczyzna w roli niani bywa pilnie poszukiwany. Często jest tak, że ojciec dziecka zbyt mało czasu może mu poświęcać z powodu pracy zawodowej. Zdarza się, że matki są skazane lub z własnego wyboru wychowują samotnie dziecko. Co z tego wynika? Zatrudnienie opiekuna może zapewnić maluchowi niezastąpiony w wychowaniu wzorzec mężczyzny.

Odważ się!Zarówno Ty, opiekunie, jak i Ty, mamo. Z raportu przygotowanego przez portal Niania.pl wynika, że wśród ofert osób chcących zatrudnić się jako pomoc w opiece nad dzieckiem mężczyźni stanowią 1,3%. Po części jest to efekt z góry narzuconego i utrwalanego pojmowania roli kobiety i mężczyzny w społeczeństwie, a co za tym idzie opór samych zainteresowanych do pracy w tym zawodzie, jak i rodziców. Opiekun nie ma czego się obawiać: kiedy dziecko ma 2-3 latka będzie mógł świetnie sprawdzić się w roli nauczyciela i przewodnika. To także męskie zajęcie. Pełni obaw rodzice również nie mają się czym martwić, gdyż opiekun musi mieć takie same kwalifikacje do pracy w zawodzie jak opiekunka, a na dodatek może nauczyć malucha innych przydatnych rzeczy, niemniej wartościowych, które jest w stanie zaoferować kobieta.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ