Wybierz swoją kolorystykę
   
Jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet są zaburzenia hormonalne. W wielu przypadkach organizm wysyła pewne sygnały, mogące świadczyć o problemie. Często jednak kobieta nie jest świadoma tego, że może mieć tego typu zaburzenia – organizm w żaden sposób jej tego nie komunikuje.

Zaburzenia hormonalne można skutecznie leczyć i pokonać bezpłodność wielu par. Problem dotyczy głównie braku jajeczkowania lub nieprawidłowości w procesie dojrzewania komórki jajowej. Winę za taki stan rzeczy najczęściej ponoszą estrogen i progesteron – hormony produkowane przez jajniki, oraz testosteron - męski hormon płciowy. Niedobór lub nieprawidłowe proporcje tych pierwszych oraz nadmierne wydzielanie testosteronu przyczyniają się do problemów z zajściem w ciążę.

ObjawyCzęsto nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż nasz organizm próbuje nam zasygnalizować problemy, dotyczące zaburzeń hormonalnych. Pierwsze symptomy choroby często bagatelizujemy, nie mając świadomości powagi problemu. Typowymi objawami, mogącymi świadczyć o nieprawidłowościach w obszarze wydzielania hormonów są nieregularne, skąpe lub bardzo obfite miesiączki lub ich całkowity brak. Naszą uwagę powinny również zwrócić: nadmierne owłosienie ciała lub otyłość typu męskiego.

LeczenieKuracja polega na podawaniu leków. Ginekolog lub endokrynolog przepisuje odpowiednie preparaty – ich zadaniem jest wyrównanie poziomu hormonów. Leki (w formie tabletek lub zastrzyków) podawane są zazwyczaj przez kilka miesięcy. W trakcie kuracji u pacjentki regularnie mierzy się poziom hormonów płciowych. Lekarz systematycznie wykonuje również badanie USG jajników, w celu obserwacji i kontroli procesu dojrzewania pęcherzyka Graffa.
Podczas leczenia należy zadbać o odpowiednia dietę oraz unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.
Przy dobrze przeprowadzonej kuracji, efekty są zadowalające. Wywołanie owulacji na żądanie skuteczne jest w około 95 %. Ważna rzecz: efektem leczenia hormonalnego może być ciąża mnoga.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ