Wybierz swoją kolorystykę
   
Chorwacja to często odwiedzany kraj przez rodziny z dziećmi. To bez wątpienia jeden z najpiękniejszych pod względem turystycznym krajów Europy. Czyste morze, malownicze krajobrazy, piękne plaże a przede wszystkim wiele obiektów kwaterunkowych przystosowanych do przyjęcia najmłodszych turystów.

Wiele atrakcji dla dzieci można znaleźć w słonecznej Chorwacji. Sezon turystyczny w Chorwacji trwa od kwietnia do października. Najlepiej jednak wybrać się tam na wakacje z rodziną w miesiącach maj/czerwiec oraz wrzesień/październik. W tym okresie w pełni można cieszyć się urokami Chorwacji, podróżując z dzieckiem. Nie doskwierają wówczas tak bardzo upały i można uniknąć natłoku turystów. Również ceny są znacznie niższe.

PogodaChorwacja posiada dwie strefy klimatyczne. W głębi lądu występuje klimat umiarkowany, częściowo górski. Natomiast na wybrzeżu adriatyckim, łagodny śródziemnomorski z dużą ilością dni słonecznych. W lecie, na wybrzeżu pogoda bywa czasem kapryśna i pojawiają się opady, ale są choć obfite to krótkotrwałe. Cechą charakterystyczną wybrzeża są również dość silne wiatry. Nie mniej w Chorwacji dopisuje pogoda cały czas. W kontynentalnej części kraju temperatura w lecie sięga nawet do 26°C, a na wybrzeżu osiąga poziom do 30°C. Nie ma tam również znacznej różnicy pomiędzy temperaturą w ciągu dnia a nocą.

Gdzie jechać?W Chorwacji istnieje wiele ciekawych miejsc wartych, aby je zobaczyć. Godnymi wymienienia są min. Jeziora Plitvickie, Kornati, Pula, Dubrownik czy też Zadar. Jadąc jednak na wczasy z dzieckiem (zwłaszcza małym) nie należy nastawiać się na „objazdowe” zwiedzanie. Upały mogą dać się we znaki, a ciągłe bycie w „drodze” może być męczące dla malucha. Lepiej znaleźć jedno docelowe miejsce, gdzie można wypocząć. Prawda jest taka, ze niezależnie od miejsca, które wybierzemy na pewno znajdą się tam atrakcje zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Dla przykładu warta jest wymienienia Wyspa Brać, która oferuje nam min.: zwiedzanie pustelni Blanca, spacery do antycznych kamieniołomów Skripom, żeglowanie od zatoki do zatoki, odpoczynek na piaszczystych plażach, czy też wspinaczki górskie do Jaskini Dragonji.

NoclegiW Chorwacji można znaleźć wiele hoteli, czy też ośrodków turystycznych, które są odpowiednio przystosowane do pobytu rodzin z dziećmi. Posiadają one wszystkie niezbędne udogodnienia, aby zaspokoić potrzeby najmłodszych turystów. W wielu z nich znajdują się specjalnie urządzone kąciki zabaw dla dzieci. Również plaże wokół obiektów kwaterunkowych przystosowane są do pobytu całych rodzin, zapewniając komfort i bezpieczny wypoczynek. Oferta jest naprawdę bogata. Warto jednak przy wyborze miejsca skorzystać z usług sprawdzonych biur podroży lub zaczerpnąć informacji od rodzin, które spędzały tam już wakacje.

WalutaW Chorwacji obowiązującą walutą jest kuna. W niektórych miejscach można płacić również w euro, ale należy się liczyć, że nie wszędzie zostanie ono przyjęte (np. w małych sklepikach). Dlatego najlepiej już z Polski wziąć ze sobą wymienione kuny. Wprawdzie można wymienić pieniądze w bankach, hotelach i kantorach, ale trzeba się liczyć z tym, że może zostać policzona nam prowizja. Prawo dopuszcza pobranie 1-3% prowizji - warto więc przed wymianą zapytać się czy zostanie ona nam doliczona, a jeżeli tak to ile będzie wynosić.

Orientacyjne ceny produktów:karta tel.: 25 imp - 13 HRK
bochenek chleba: 12 HRK
owoce 1kg: 10-16 HRK
napoje gazowane (Coca Cola, Pepsi): 11 HRK
mleko (1,5 l): 9 HRK
obiad w restauracji: od 45 HRK

Przydatne informacje- Warto zaopatrzyć się w olejki z wysokimi filtrami UV ze względu na silne promienie słoneczne
- Pomoc lekarska przysługuje w nagłej sytuacji np. wypadek. Aby uzyskać bezpłatną opiekę lekarska należy potwierdzić ubezpieczenie i okazać paszport
- W Chorwacji uznawane jest polskie prawo jazdy, należy mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu
- Będąc nad morzem należy uważać na jeżowce, które są tam bardzo powszechne. Na miejscu można zaopatrzyć się w specjalne plastikowe ochronne klapki.
- Dzwoniąc z polskiego telefonu płaci się zarówno za rozmowy i smsy wychodzące jak i przychodzące. Zamawiając natomiast rozmowę z hotelu należy liczyć się z dość wysokimi prowizjami, które są naliczane. Najlepiej więc telefonować z budek telefonicznych lub urzędów pocztowych.

Spędzaliście wakacje z maluszkiem na Chorwacji, a może słyszeliście o fajnym miejscu - plaży, hotelu lub atrakcji dla dziecka o których warto wiedzieć wybierając się nad Adriatyk? Podzielcie się swoimi opiniami na emaluszkowym forum.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ