Wybierz swoją kolorystykę
   
Wrzesień najedzie szybciej, niż myślisz, dlatego przygotowania zacznij już dziś. Aby dzieciak i mamusia nie doznali szoku, oswajajcie się z myślą o rozstaniu i przygotowujcie się do niego już podczas wakacji!

Przygotowanie do przedszkola dobrze zacząć od nauki samodzielności. Niezależnie od tego, czy Twój brzdąc pojawi się w przedszkolu jako dwu-, trzy- czy czterolatek wymaga małego treningu. Pierwszy dzień rozłąki i pobyt w nowym otoczeniu zarówno u Ciebie jak i u malca, wzbudzi spore emocje. Jak będzie wyglądał Wasz początek, dużo zależy od indywidualnych cech dziecka. Niektóre bez problemu zostają w przedszkolu, biegnąc z uśmiechem do dzieci, inne będą protestować, płakać i wymyślać powody, na których powinny zostać w domu.

Bez mamy może być fajnieZanim nadejdzie ten trudny dla malca dzień, postaraj się go przygotować. Jeśli Twoje dziecko rzadko zostawało bez Ciebie, postaraj się wydłużać czas Waszej rozłąki. Pokaż mu, że u cioci, babci czy niani też może być fajnie. Zawsze zapewniaj, że wrócisz. Na czas nieobecności możesz poprosić go o wykonanie jakiegoś „zadania”, a potem pochwalić za efekt.

SamodzielnośćPostaw na samodzielność! Jeśli malec zdobędzie podstawowe umiejętności, takie jak posługiwanie się łyżką, ubieranie, mycie rąk, korzystanie z toalety, wówczas szybciej wdroży się do życia w grupie, gdzie nie będzie miał nadzoru takiego, jak w domu. Im lepiej będzie sobie radził, tym mniejszy stres będzie mu towarzyszył każdego ranka.

Rówieśnicy są superNaucz dziecko, że fajnie jest mieć kolegów. Przyzwyczajaj go do kontaktu z rówieśnikami i ucz zasad życia w grupie. Jeśli do tej pory miało swoje własne zabawki, których nikt nie mógł dotknąć, zabieraj go na plac zabaw i ucz, jak czerpać radość z dzielenia się z innymi. Uczulaj go na to, że każde dziecko jest inne i należy umieć to uszanować.

Ważne zasadyMalec powinien od najmłodszych lat wiedzieć, że są zasady. Dzięki temu uniknie konfliktów i stresu. Przyzwyczajaj do stałych pór posiłków, powtarzalnych rytuałów dnia, od których nie ucieknie będąc w przedszkolnej grupie.

W przedszkolu jest ekstra!Nie mów o przedszkolu, jako karze za złe zachowanie. Unikaj straszenia i wypowiedzi typu „Zobacz, pójdziesz do przedszkola, to przestaniesz marudzić przy jedzeniu!” Mów o tym miejscu z radością, zachwalaj panie, nowe zabawy i dzieci, które tam pozna.

Wspólne zakupyMożesz wybrać się na wspólne zakupy z malcem, podczas których skompletujecie wyprawkę. Pozwól mu pooglądać w sklepie kolorowe gadżety- niech oswoi się z nowymi przedmiotami, których być może nie widział wcześniej.

Jeśli wypróbujesz choć połowę trików, o których napisaliśmy, 1. września będziesz jedną ze szczęśliwszych mam w przedszkolu!

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ