Wybierz swoją kolorystykę
   
Współcześni rodzice często czują się bezradni względem swoich dzieci. Gubią się też wśród porad wychowawczych, które mają sprawić, że ich dzieci staną się posłuszne i grzeczne. Jesper Juul, europejski autorytet w dziedzinie wychowania, twierdzi, że dzieci wcale nie muszą być grzeczne! Zamiast tego powinny mieć zdrowe poczucie własnej wartości, wierzyć w swoje siły i nawiązywać dobre relacje z innymi. Powinny także stopniowo uczyć się odpowiedzialności za siebie, a w razie potrzeby także za innych.

Książka Jespera Julla to obowiązkowa lektura dla rodziców, którzy chcą wychować szczęśliwe dziecko. Auto opisuje autentyczne scenki z życia rodzinnego, których był świadkiem lub zna z opowiadań. Dzięki przykładom z życia wziętych dowiadujemy się jak dziecko zrozumiało przekaz wysłany przez rodzica, a co swoim zachowaniem chciało wyrazić. Lektura książki pomaga nam spojrzeć oczami dziecka na wiele sytuacji i dostrzec sygnały wysyłane przez nasze dzieci.

Autor znajduje odpowiedzi na szereg pytań:
Czy właściwie rozumiemy nasze dzieci?
Czy umiemy w porę zauważyć ich problemy?
Jak możemy rozwinąć w nich poczucie własnej wartości i wiarę w siebie?
Jakim traktowaniem wzmacniamy je, a jakim osłabiamy?
Kiedy na wychowanie jest już za późno?

Dzieci już od pierwszych chwil komunikują się z rodzicami w sferze emocji, to jak rodzice reagują na gości, którzy ich odwiedzają, jak odnoszą się do siebie wzajemnie, uczy maluchy prawidłowych reakcji, na wzór zachowań ich rodziców. Można zaryzykować twierdzenie, że dzieci są pewnego rodzaju barometrem uczuć panujących w rodzinie. Cały szereg emocji – pozytywnych i negatywnych – bardzo silnie oddziałuje już na niemowlęta.

Rozdział na temat poczucia własnej wartości oraz wiary w siebie to gorzka dla wielu rodziców lekcja. Jak cienka jest granica między poczuciem własnej wartości a rozdętym ego możemy się przekonać patrząc na wielu dorosłych ludzi. Aby nie popełnić tego błędu musimy dostrzegać nasze dzieci, doceniać ich jako osoby, nie tylko przez pryzmat ich dokonań.

Książka „Twoje kompetentne dziecko” nie daje gotowego przepisu na wychowanie, lecz uzmysławia rodzicom, że to nie dzieciom należy nakładać pewne ograniczenia, ale sobie samym wytyczać granice partnerstwa, władzy rodzicielskiej i przywództwa w rodzinie.

Oto kilka cytatów z książki:

„Rodzice muszą wyłączyć swoją automatyczną sekretarkę, która recytuje dzieciom pouczające rady i wygłasza pomocne opinie. Oczywiście prawda o rodzicielskiej automatycznej sekretarce jest taka, że większość dzieci przestaje słuchać jej komunikatów zanim ukończy trzeci rok życia, zaś większość rodziców sama zapomina, jakie komunikaty na niej nagrała. To całkiem zrozumiałe, ponieważ komunikat jest, delikatnie mówiąc, niewiarygodny. Najczęściej nagranie zawiera chaotyczną mieszankę mądrości nabytej od naszych dziadków i fragmentów współczesnych porad rodzicielskich pochodzących z poradników i telewizji.”

„Niektórzy rodzice próbują stosować metody wychowania bardziej zorientowane na uczucia dziecka. Niestety w związku z tym w ciągu ostatnich dziesięciu czy piętnastu lat wzrosła liczba rodzin tyranizowanych przez dzieci, ewidentnie zachowujących się w sposób egocentryczny i aspołeczny. Zdarza się tak, kiedy rodzice boją się być autorytarni i nie potrafią do negocjacji z dzieckiem wprowadzić swojego autorytetu i wyczucia granic. W rezultacie często kończy się to tym, że „obsługują” swoje dzieci. Wtedy dzieci dostają zbyt dużo tego, czego pragną, a zbyt mało tego, czego potrzebują.”

„Twierdząc, że dzieci są kompetentne, chcę powiedzieć, że są one w stanie nauczyć nas tego, co powinniśmy wiedzieć. Dzieci dają nam informację zwrotną, która umożliwia odzyskanie utraconych umiejętności i pomaga pozbyć się nieskutecznych, nieczułych i autodestrukcyjnych wzorców zachowania. Czerpanie wiedzy od własnych dzieci wymaga dużo więcej niż tylko prowadzenia z nimi rozmowy w sposób demokratyczny. Musimy zbudować z nimi dialog, którego wielu dorosłych nie potrafi nawiązać nawet z innymi dorosłymi: osobisty dialog oparty na poszanowaniu godności obu stron.”

Ponad pół miliona sprzedanych egzemplarzy na całym świecie jest najlepszą rekomendacją książki!

„Twoje kompetentne dziecko” wydane zostało nakładem Wydawnictwa MiND. Książki można zakupić na aukcjach Wydawnictwa MiND bez kosztów przesyłki.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ